Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Szpak, Maleńczuk i Piaseczny zatrzymani

Autor: w dniu 2023-10-17

Wrócili z Aten z powrotem do Polski, ale problem pojawił się w trakcie sprawdzania dokumentów. Szpak, Maleńczuk i Piaseczny z problemami.

Do zdarzenia doszło po przylocie samolotu rejsowego z Aten. Podczas rutynowej kontroli legalności pobytu na terenie portu lotniczego, funkcjonariusze spośród pasażerów wytypowali do kontroli trzech mężczyzn.

Obcokrajowcy wylegitymowali się polskim, portugalskim i węgierskim dowodem osobistym, zaskakujące są dane odnalezione w dokumentach. Wszystkie, które przedstawiono do kontroli, wzbudziły u funkcjonariuszy wątpliwości co do ich autentyczności, w szczególności ze względu na to, że wydane były na polskie nazwiska.

Polski dowód osobisty spersonalizowany był na dane Krzysztof Szpak, portugalski na dane Michał Maleńczuk, natomiast węgierski – Marek Piaseczny. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających okazało się, żaden dokument nie był oryginalny. Podjęte przez mundurowych czynności służbowe doprowadziły do ustalenia danych osobowych mężczyzn oraz ich syryjskiego obywatelstwa.

Z uwagi na fakt, że cudzoziemcy przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie posiadając do tego tytułu prawnego, zostali ukarani mandatami w wysokości od 150 do 500 zł. Równolegle Straż Graniczna wszczęła postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu.

Wszyscy mężczyźni usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się jako autentycznym podrobionym na wzór oryginału dokumentem.

Obcokrajowcy zostali przesłuchani, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze w wymiarze 4 miesięcy pozbawienia wolności  z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat.

Fot. facebook/Straż Graniczna