Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Speedway wraca na Stadion Śląski

Autor: w dniu 2023-12-07

Promotor indywidualnych mistrzostw Europy — firma One Sport, w porozumieniu z FIM Europe ogłosiła dziś informację dotyczącą tego, kiedy żużel w światowym wydaniu powróci na Stadion Śląski. 

Stadion Śląski kojarzy się kibicom głównie z wielkimi meczami piłkarskiej reprezentacji Polski, ma jednak również status kultowego dla fanów żużlowych zmagań.

Speedway na Stadionie Śląskim

W 1973 roku w Kotle Czarownic ponad 100 tysięcy kibiców obejrzało na żywo mistrzostwo świata zdobyte przez Jerzego Szczakiela. To rekord frekwencji na zawodach żużlowych w Polsce.

— Wracamy na Stadion Śląski, ponieważ indywidualny mistrz Europy zasługuje na to, by odebrać trofeum na oczach dziesiątek tysięcy kibiców. Śląsk to region, w którym kibice żyją żużlem, dlatego idea, by zebrać ich wszystkich na trybunach legendarnego stadionu wydaje się trafiona. Mając za sobą dwa finały rozegrane na Stadionie Śląskim jesteśmy przekonani, że przyszłoroczne zmagania, zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym odbędą się na najwyższym możliwym poziomie — podkreślił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Karol Lejman, szef firmy One Sport.

Osoby związane ze środowiskiem sportów motorowych nie kryją swojego zadowolenia z tego, że kibice znów będą mogli podziwiać zmagania żużlowców.

— To fantastyczna wiadomość, że Speedway Euro Championship po pięciu latach ponownie wraca na Stadion Śląski. To legendarne miejsce dla polskiego żużla. To właśnie w Chorzowie, 50 lat temu pierwszy złoty medal dla Polski zdobywał nieodżałowany Jerzy Szczakiel. Jestem naprawdę zbudowany tą informacją, ponieważ pamiętam imprezy SEC z 2018 i 2019 roku. Cieszę się, że cykl SEC ciągle się rozwija — dodał prezydent FIM Europe, a jednocześnie prezes Polskiego Związku Motorowego, Michał Sikora.

Powrót po latach budzi emocje

Przyszłoroczny Tauron Speedway Euro Championship to czterorundowy cykl zmagań, w którym zawodnicy walczą o tytuł indywidualnego mistrza Europy oraz o miejsce w stawce FIM Speedway Grand Prix. Po dwóch turniejach które odbyły się w latach 2018-2019 organizatorzy zadecydowali, że Stadion Śląski ponownie ugości najlepszych zawodników Starego Kontynentu w ramach finałowej rundy SEC.

W 2018 roku kibice zgromadzeni na trybunach, jak i przed telewizorami byli świadkami perfekcyjnego występu Leona Madsena, który przypieczętował swój pierwszy tytuł mistrzowski, zdobywając komplet punktów. Rok można było oglądać pojedynki o medale, które stoczyli Mikkel Michelsen z Grigorijem Łagutą oraz Leon Madsen z Kacprem Woryną.

– Emocje, których dostarcza speedway są niesamowite. Cieszę się, że będę mógł tych emocji doświadczyć goszcząc na trybunach Stadionu Śląskiego. Kocioł Czarownic jest stworzony do tego, by gościć wielkie imprezy, czego przykładem jest choćby Diamentowa Liga, wielkie wydarzenie z najwyższej lekkoatletycznej półki. Mam więc nadzieję, że doping fanów poniesie naszych żużlowców do sukcesu podczas jesiennych zawodów – podsumował wicemarszałek województwa Łukasz Czopik.

Dzisiejsza konferencja prasowa z udziałem wicemarszałka województwa Łukasza Czopika była czasem, kiedy stało się wiadome, że finałowy turniej Tauron Speedway Euro Championship zostanie rozegrany w Kotle Czarownic 21 września 2024 r.