Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Spojrzenie z góry” w Muzeum Śląskim. Dziś wernisaż

Autor: w dniu 2023-11-15

Dziś wernisaż, potem oprowadzanie kuratorskie, które przybliża historię poszczególnych ujęć. Muzeum Śląskie zachęca, by od dziś oglądać fotografie dokumentujące wyprawy Wandy Rutkiewicz.

"Spojrzenie z góry" na Wandę Rutkiewicz. Dziś wernisaż zdjęć i pamiątek po wybitnej polskiej himalaistce. Wystawę zorganizowało Muzeum Śląskie w Katowicach – przy współpracy z licznymi partnerami. Co wyjątkowego będzie można odnaleźć podczas zwiedzania?

-Prezentujemy przede wszystkim mało znane zdjęcia autorstwa samej himalaistki. Mamy wyselekcjonowanych 35 fotografii autorstwa Wandy Rutkiewicz z praktycznie wszystkich wypraw. Dominującą częścią tej wystawy są fotografie z wyprawy z Mount Everestu z 1978 roku – mówi kuratorka wystawy, Beata Lisicka

Oprócz zdjęć zobaczymy także pamiętny żółty kostium, w którym Rutkiewicz zdobywała najwyższe góry świata, jej namiot, kije i wiele innych przedmiotów.

-Wystawie aż do końca jej trwania będą towarzyszyć liczne imprezy towarzyszące. Zaczynamy od spotkania z Bartkiem Bargielem, Bartek towarzyszył Andrzejowi Bargielowi w Himalajach, gdy ten dokonał pierwszego zjazdu na nartach z ośmiotysięcznika – zachęca Anna Kopaniarz z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Aż do marca będą też spektakle teatralne, spotkania z himalaistami, ratownikami górskimi, a nawet ferie dla dzieci z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

Wernisaż wystawy "Spojrzenie z góry" dziś o 18.00 w Muzeum Śląskim: