Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Sportowiec zatrzymany przez ABW. Miał szpiegować na rzecz Rosji

Autor: w dniu 2023-06-30

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Rosjanina. Jest kolejnym podejrzanym w śledztwie. 

Śledztwo prowadzone przez ABW pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej dotyczy siatki szpiegowskiej, która działała w Polsce na rzecz Federacji Rosyjskiej.

Członek siatki szpiegowskiej zatrzymany przez ABW

Rosjanin jest 14 osobą zatrzymaną w śledztwie, której przedstawiono zarzuty dotyczące współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi. Wszyscy zostali zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzący działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowujący akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Na podstawie zgromadzonych materiałów w sprawie – informuje ABW – w dniu 13 czerwca br. Sąd Rejonowy w Lublinie wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na okres 3 miesięcy.

Zgromadzony w sprawie materiał wskazuje, że zatrzymany to zawodowy sportowiec pierwszoligowego klubu. Miał realizować w Polsce zlecone sobie zadania, polegające m.in. na rozpoznaniu infrastruktury krytycznej w kilku województwach. Podejrzany, jak informuje ABW, na bieżąco informował zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które był systematycznie wynagradzany.

Zatrzymany obywatel Federacji Rosyjskiej przebywał w Polsce od października 2021 r. Zgromadzony w śledztwie materiał procesowy potwierdza jego zaangażowanie i czynny udział w realizację zlecanych mu zadań. Sprawa jest dynamiczna i rozwojowa. Obecnie ABW kontynuuje intensywne działania w sprawie.

Fot. pixabay