Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Spotkanie autorskie z Navalem w MDK

Autor: w dniu 2023-09-10

"Mój przyjaciel Drago" to tytuł najnowszej książki Navala. Spotkanie autorskie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. 

Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich zaprasza na spotkanie autorskie połączone z premierą nowej książki Navala pt. "Mój przyjaciel Drago". Wydarzenie odbędzie się 11 września 2023 r. o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich przy ul. Bytomskiej 73.

Promocja książki "Mój przyjaciel Drago" w piekarskim MDK

Książka jest zapisem przyjacielskiej rozmowy dwóch weteranów, których los połączył na wojnie w Iraku i pozwolił im przetrwać najcięższą próbę. Stanowi właściwie gotowy scenariusz na film, który mógłby zostać z powodzeniem przeniesiony na wielki ekran. Podczas spotkania z czytelnikami obecni będą zarówno Naval, jak i Drago. Co warto wiedzieć w szczególności o drugim z wymienionych gości?

Tomek Dzieran "Drago" urodził się na początku lat 60., biedne dzieciństwo przeżył w komunistycznej Polsce. Jako nastolatek na ulicach Łodzi walczył o przetrwanie – i to dosłownie. Jak wielu młodych chłopców wolny czas spędzał na trenowaniu sztuk walki i ulicznych bijatykach. Zasmakował życia przemytnika opozycjonisty, nie miał sprecyzowanych marzeń. Kim chciał być, a kim został? W latach 80. przyłączył się do solidarnościowego podziemia, rozpowszechniał antykomunistyczną propagandę, uczestniczył w protestach. Podczas stanu wojennego został aresztowany, skazany i osadzony w reżimowym więzieniu dla więźniów politycznych, gdzie doznał tortur i przemocy. Nigdy jednak nie stracił nadziei ani wiary w swoją sprawę. W 1984 roku dostał bilet do USA – w jedną stronę. Jego życie to niewiarygodna i inspirująca historia, która pokazuje, że american dream nie spełnia się sam, ale jego realizacja jest możliwa dzięki uporowi i ciężkiej pracy – tak o nowej pozycji autorstwa Navala pisze Wydawnictwo Bellona.

Łobuz, więzień polityczny w PRL, operator Navy SEAL, a dla nas chłopaków z Marsa, przyjaciel i towarzysz broni. Tomek Dzieran "Drago" to postać nieprzeciętna, wymykająca się wszelkim schematom. To dzięki zaangażowaniu i poświęceniu Drago, dzięki wspólnie wykonywanym operacjom bojowym operatorów GROM i Navy SEAL w Iraku narodziło się braterstwo broni trwające do dziś. – płk rez. Piotr Gąstał, były dowódca JW GROM

Naval to były żołnierz GROM, operator w zespole bojowym, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Obecnie ekspert ds. bezpieczeństwa osobowego oraz instytucji, czynnego zwalczania terroryzmu oraz przetrwania w miejscach niebezpiecznych. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, a także Złotą Odznakę GROM-u, która dla żołnierzy tej jednostki jest najwyższym zaszczytem.

Jest autorem książek "Przetrwać Belize", "Ostatnich gryzą psy", "Zatoka", "Camp Pozzi" oraz najnowszej "Chłopaki z Marsa. Grom – historia przyjaźni". Wystąpił też w roli prowadzącego program "Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury" wyprodukowanego dla stacji Discovery Channel Polska.