Naukowcy ze Śląska sprawdzą jak odżywiają się dzieci

Autor: w dniu 2023-10-09

Naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach sprawdzą, w jaki sposób odżywiają się uczniowie 6 i 7 klas szkół podstawowych. Dla nastolatków i ich rodziców przygotowano również bezpłatne warsztaty kulinarne i porady dietetyczne. To wszystko odbędzie się w ramach projektu "Schody Zdrowia – edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa".

Badania naukowe wskazują, że dziecko z nadwagą między 6 a 9 rokiem życia jest 10-krotnie bardziej narażone na otyłość w dorosłym życiu, natomiast u nastolatka z nadwagą między 10 a 14 rokiem życia ryzyko to jest 28-krotnie większe. Warto również wspomnieć, iż nadmierne spożycie żywności w dzieciństwie może sprzyjać rozwojowi w dorosłym życiu przewlekłych chorób wynikających z nieprawidłowego żywienia, takich jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, niedokrwienna choroba serca, zaburzenia metaboliczne czy nowotwory. To pokazuje, jak ważny jest nasz projekt. Jestem przekonana, że dzięki niemu uda nam się zaszczepić w dzieciach korzystne nawyki żywieniowe, które zaprocentują w ich późniejszym, dorosłym już życiu. Mocno liczymy również na zaangażowanie nauczycieli i rodziców – mówi dr n.med. Agnieszka Białek-Dratwa, jedna z koordynatorek projektu.

Projekt "Schody Zdrowia – edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa" składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich, realizowany w terminie wrzesień 2023 – marzec 2024, zakłada przeprowadzenie badań przesiewowych w zakresie pomiarów antropometrycznych (m.in. wzrost, masa ciała, obwód talii, obwód bioder) oraz analizy składu ciała. Pracownicy SUM sprawdzą także, jak wyglądają zachowania żywieniowe i postawy wobec jedzenia wśród rodziców i uczniów klas 6-7 szkół podstawowych. Uczniowie wyłonieni w badaniu przesiewowym z nadwagą/otyłością wraz z rodzicami/opiekunami prawnymi zostaną objęci programem żywieniowym, na który składają się:

• porady dietetyczne (Indywidualne konsultacje z dietetykiem obejmujące: analizę nawyków żywieniowych, zaproponowanie zmian w dotychczasowych nawykach żywieniowych, naukę prawidłowej postawy wobec żywienia)

• udział w warsztatach kulinarno-edukacyjnych (edukacja żywieniowa dzieci i rodziców, kształtowanie umiejętności w zakresie przygotowania potraw zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, wprowadzania modyfikacji w codziennym żywieniu).

Tym samym wezmą oni udział w drugim etapie (styczeń-wrzesień 2024). W sumie projektem objęto około 1 000 uczniów szkół z Bytomia i Zabrza.

Foto i źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny