Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Starlink to nowa technologia Internetu od Elona Muska

Autor: w dniu 2023-06-28

Jak działa internet Starlink Elona Muska?

Starlink to oddział firmy SpaceX, producenta lotniczego i firmy zajmującej się transportem kosmicznym. Spędziła trzy ostatnie lata wystrzeliwując na orbitę ponad 1000 satelitów, a ostatnio zebrała 885,5 miliona dolarów z dotacji z amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności. Obecnie oferuje zamówienia w przedsprzedaży/subskrypcje, a w lutym 2021 r. Elon Musk ujawnił, że Starlink obsługuje obecnie ponad 10 000 klientów.

Istnieje kilka elementów Starlink: satelitarna konstelacja Internetu (zwana również Starlink), która zapewnia dostęp do Internetu na Ziemi, sprzęt naziemny potrzebny do połączenia z satelitarną usługą internetową Starlink oraz opłatę abonamentową pobieraną przez SpaceX za korzystanie z jej łącza.

Dyrektor generalny SpaceX odpowiedział nawet na apel Ukrainy i udostępnił jej serwis internetowy cztery dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w oparciu o Internet uzyskiwany za pomocą Stalinka. Ale czym jest ta technologia prywatnej agencji kosmicznej i jak działa? Odpowiedzi poznasz z naszego dzisiejszego artykułu. Starlink to nie tylko satelitarny internet, który Elon Musk udostępnił Tonga i Ukrainie w obliczu ostatnich wydarzeń. Technologia ta nie ma ograniczeń tradycyjnej infrastruktury naziemnej i może zostać wdrożona w krótkim czasie w dowolnym miejscu na świecie.

Jego wykorzystanie obejmuje również dostęp do kluczowych usług i zasobów online, takich jak medycyna, kształcenie na odległość, czy choćby granie w gry hazardowe w GGBet kasyno w odległych obszarach, które nie są obsługiwane przez tradycyjnych dostawców Internetu. Tak było na przykład w Cherokee Nation w Oklahomie czy wiejskich Ontario i Manitoba. Do Stanów Zjednoczonych i Kanady dołączają odległe Sotomó i Calete Sierra w Chile.

Podstawowe informacje na temat Starlinka

Aby zrozumieć, jak działa Starlink, należy najpierw zrozumieć rolę satelitów używanych do dostępu do Internetu i nie tylko. Krótko mówiąc, można je umieścić na dwóch rodzajach orbit: geostacjonarnej oraz średniej i niskiej. Te pierwsze, bezpośrednio nad równikiem, mają obrót równy rotacji Ziemi, co sprawia, że satelity wydają się zawsze znajdować w tym samym punkcie. Ale nie zawsze faktycznie znajdują w tym samym punkcie, co komplikuje orientację anteny na konkretnego satelitę. Dlatego zamiast używać tylko kilku, niezbędne są całe konstelacje satelitów, co zapewnia, że przynajmniej jeden z nich znajduje się w zasięgu wzroku odbiorników klientów.

Podczas gdy większość dostawców internetu satelitarnego korzysta z prostych satelitów geostacjonarnych, które krążą na wysokości około 35 000 kilometrów, konstelacja Starlink krąży znacznie bliżej Ziemi, a dokładniej około 550 kilometrów, obejmując tym samym całą planetę. Ta niska orbita przekłada się w praktyce na mniejsze opóźnienie, czyli czas wysyłania i odbierania danych między użytkownikiem a satelitą. Według danych firmy, szybkości transmisji danych wahają się od 100 MB/s do 200 MB/s, a opóźnienie w większości lokalizacji może osiągnąć 20 ms. Jeśli się potwierdzą, liczby te faworyzują takie zadania, jak rozmowy wideo, pobieranie lub przesyłanie i oczywiście gry online, gdzie milisekunda może być różnicą między chwalebnym zwycięstwem a upokarzającą porażką.

W ten sposób technologia połączeń satelitarnych zaproponowana przez Starlink będzie starać się działać z opóźnieniem od 20 do 40 milisekund w tym okresie beta, w celu obniżenia tej liczby poniżej 20 ms. Do tej pory program ten ma na orbicie około 1800 satelitów i obsługuje około 70 000 użytkowników w 12 krajach.

Według Muska ma on nadzieję, że do sierpnia zasięg zostanie rozszerzony na całym świecie. Skomentował również, że spodziewa się wykładniczego wzrostu liczby użytkowników, przewidując osiągnięcie 500 000 użytkowników w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Zrównoważony Internet

Czy wiesz, że zrównoważony rozwój Kosmosu jest tak samo palący jak temat Ziemi? Szacuje się, że ponad milion obiektów większych niż jeden centymetr krąży wokół planety bez żadnej kontroli, zwłaszcza na niskich i geostacjonarnych orbitach, które mogą powodować uszkodzenia. Należą do nich części statków kosmicznych, satelitów i innych urządzeń wystrzelonych przez człowieka. 

Według Starlink minimalizacja zanieczyszczeń na orbicie jest jednym z jej głównych problemów, ponieważ spełnia, a nawet przekracza wszystkie normy prawne i branżowe. Firma dodaje, że pod koniec okresu użytkowania satelity wykorzystują swój pokładowy system napędowy do schodzenia z orbity przez kilka miesięcy. Jeśli ten zasób przestanie działać, satelity są pochłaniane przez ziemską atmosferę przez okres od jednego do pięciu lat, czyli znacznie mniej niż setki lub tysiące lat na większych wysokościach.

Jak skorzystać ze Starlinka?

Jeśli planujesz zainstalować Starlink, będziesz musiał zakupić odpowiedni zestaw, który zawiera:

  • antenę; 
  • router Wi-Fi; 
  • kable; 
  • podstawę. 

Następnie wystarczy pobrać aplikację na iOS lub Androida, postępować zgodnie z instrukcjami i zabrać się do pracy. Wystarczy wziąć pod uwagę, że do połączenia wymagany jest niezakłócony widok nieba. Według firmy Muska nie będziesz musiał martwić się o najbardziej niesprzyjające warunki pogodowe. Starlink został zaprojektowany i przetestowany, aby wytrzymać szeroki zakres temperatur, może wytrzymać ekstremalne zimno i gorąco, grad, ulewne deszcze, wiatry cyklonowe, a nawet topnienie śniegu.

Wybierasz się na wieś lub masz w planach odosobnienie? Twoje miejsce zamieszkania może nawet nie mieć pokrycia łączami światłowodowymi. Jeśli tak, Starlink jest doskonałą alternatywą, nie tylko dlatego, że po prostu instalujesz zestaw i bezproblemowo łączysz się z Internetem.

Ta usługa internetowa działa poprzez połączenie między satelitą a anteną odbiorczą, dokładnie nazywane Starlink. Obecnie jest sprzedawany użytkownikom wersji beta za około 500 USD lub jako zestaw instalacyjny 1300 USD. Ten zestaw zawiera abonament Starlink, router do podłączenia urządzeń oraz statyw.

To ostatnie akcesorium idzie w parze z warunkami instalacji serwisu, który musi znajdować się na otwartej przestrzeni, aby nie zakłócać pola widzenia. Zgodnie z tym, co znajduje się na jego stronie internetowej, każda przeszkoda, jaką może stanowić antena, może prowadzić do problemów z połączeniem. W ten sposób główny nacisk tej usługi jest skierowany do miejsc o utrudnionym dostępie, gdzie istnieje większa możliwość otwartego terenu.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat Starlinka?

Na razie cały projekt, choć ambitny, nie przyniósł świetnych wyników pod względem dochodów. Nawet Musk stwierdził, że aby kontynuować jego rozwój i zanim przyniesie dochód, program będzie wymagał dużych inwestycji. W tym przypadku mówimy o kwocie od 5 milionów USD do nawet 10 miliardów USD.

Podobnie oczekuje się, że wraz z rozszerzeniem jego zasięgu nastąpi wzrost dochodów. Podobnie ujawniono, że Starlink prowadzi rozmowy z dwoma dużymi firmami telekomunikacyjnymi o współpracy, chociaż ich nazwy nie zostały ujawnione ani jak będzie wyglądała integracja między obiema stronami. Mimo wszystko prezes Tesli wiąże duże nadzieje z tym projektem, z którym ma nadzieję pozyskać około 30 000 milionów dolarów rocznie. I że służy również jako fundusz inwestycyjny promujący inicjatywę kolonizacji Marsa.

Materiał powstał we współpracy z partnerem.