Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Straż Graniczna zatrzymała „kuriera” i 5 cudzoziemców

Autor: w dniu 2023-03-09

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali kolejnego kuriera i 5 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski.

Zdarzenie miało miejsce 6 marca w Zwardoniu przy granicy ze Słowacją. Funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej wytypowali do kontroli samochód osobowy na węgierskich numerach rejestracyjnych.

Kurier przewoził cudzoziemców

Kierowcą samochodu, w którym podróżowało aż 6 osób, był obywatel Rumunii. Mężczyzna przewoził, jak się później okazało, 5 Turków. Problem w tym, że nie mieli żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium kraju. Wszystkie osoby zostały zatrzymane i przewiezione do Placówki SG w Bielsku-Białej, by przeprowadzić dalsze czynności.

Postawiono zarzuty

Obywatele Turcji usłyszeli zarzut przekroczenia granicy Rzeczpospolitej Polskiej wbrew przepisom. Wszyscy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu w wymiarze trzech miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku, grzywny w wymiarze 2500 zł. Ponadto Komendant PSG w Bielsku-Białej wydał cudzoziemcom decyzje zobowiązujące ich do powrotu w terminie 30 dni oraz orzekł o zakazie ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen na okres 3 lat.

Kierowca usłyszał zarzut zorganizowania przekroczenia granicy naszego kraju wbrew przepisom pięciu cudzoziemcom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mężczyzna został przesłuchany, przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Żywcu wobec ob. Rumunii zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Straż Graniczna pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu.

Źródło: Straż Graniczna

Fot. screen/ wideo SG