Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Szef grupy przestępczej złapany przez „łowców głów”

Autor: w dniu 2023-03-08

Wspólne działania śląskich "łowców głów" i europejskiej sieci współpracy policyjnej ENFAST hiszpańscy policjanci schwytali Roberta Cz. – szef zorganizowanej grupy przestępczej.

Zatrzymany poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania i listem gończym za zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą, która zajmowała się wystawianiem nierzetelnych oraz poświadczających nieprawdę faktur VAT. Poszukiwany robił wszystko, by uniknąć zatrzymania – często zmieniał miejsca pobytu i swój wizerunek oraz posługiwał się fałszywymi dokumentami.

Szef grupy przestępczej w rękach "łowców głów"

44-letni Robert Cz. w przeszłości karany był za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się handlem bronią oraz środkami odurzającymi, za co spędził kilka lat w zakładzie karnym. Żeby uniknąć kary, uciekł z Polski. W wyniku prowadzonych czynności poszukiwawczych Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ustalił, że poszukiwany prawdopodobnie przebywa w Hiszpanii, gdzie ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości. W związku z tym, wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania i rozpoczęto współpracę z policją hiszpańską za pośrednictwem Punktu Kontaktowego ENFAST (ENAST – europejska sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców) w Biurze Kryminalnym Komendy Głównej Policji. Jej efektem było zatrzymanie Roberta Cz. na terenie Hiszpanii w maju 2021 roku. Hiszpański sąd podjął decyzję o zwolnieniu go z aresztu na czas trwania postępowania ekstradycyjnego. Po podjęciu decyzji o ekstradycji i zarządzeniu przekazania Roberta Cz. do Polski okazało się, że kolejny raz ukrył się przed organami ścigania.

Wystawiono list gończy

W związku ze zniknięciem Roberta Cz. w lipcu 2021 roku wznowiono poszukiwania. Ustalono wtedy, że w dalszym ciągu może przebywać w Hiszpanii. Był przy tym bardzo ostrożny, często zmieniał miejsca pobytu i swój wizerunek oraz posługiwał się fałszywym dokumentem tożsamości – wszystko po to, by uniknąć spotkania ze służbami. Szeroko zakrojone czynności poszukiwawcze wykonane przez śląskich "łowców głów" oraz bieżąca wymiana informacji operacyjnych z policją hiszpańską, prowadzona poprzez sieć ENFAST, doprowadziły do ustalenia aktualnego miejsca pobytu poszukiwanego.

02.03.2023 r. Robert Cz. został ponownie zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej Policji w jednej z kawiarni w miejscowości Marbella. Aktualnie oczekuje w hiszpańskim areszcie na ekstradycję do Polski.