Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Szlak przemytniczy zlikwidowany. Międzynarodowa akcja służb

Autor: w dniu 2023-06-19

Międzynarodowa akcja służb doprowadziła do rozbicia międzynarodowej grupy przestępczej działającej w różnych rejonach Europy. Wartość przemyconych narkotyków miała wynieść nawet 300 milionów złotych. 

Rozpracowaniem międzynarodowej grupy trudniącej się przestępczością narkotykową zajmowali się funkcjonariusze zespołu śledczego powołanego przez Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Szlak przemytniczy wykryty i zlikwidowany

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przemycali do Polski kokainę, marihuanę oraz haszysz, przede wszystkim z Ekwadoru i Hiszpanii, a potem wszystkie te środki sprzedawano na terenie województw podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubuskiego. Z zebranego materiału dowodowego wynika również, że od 2018 roku członkowie gangu mogli przemycić do Polski, a następnie wprowadzić na rynek 5 ton marihuany i haszyszu o szacunkowej detalicznej wartości około 150 mln zł oraz blisko pół tony kokainy wartej około 150 mln zł.

Cała sprawa ma charakter międzynarodowy, więc sprawą zajęli się, oprócz polskich służb, przedstawicielePolicia Nacional, Guarda Civil, Europolu oraz Eurojustu.

Podczas operacji w Hiszpanii funkcjonariusze Policia Nacional oraz Guarda Civil, przy wsparciu policjantów CBŚP i SG, zatrzymali 2 mężczyzn poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez polski sąd na wniosek zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej. Znaleziono wówczas i zabezpieczono karabin maszynowy AK-47.

Niemal w tym samym czasie w Polsce policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim oraz Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili działania na terenie woj. podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego, gdzie zatrzymali 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Według śledczych niektórzy z podejrzanych mają powiązania ze środowiskiem pseudokibiców śląskich, rzeszowskich i warszawskich klubów sportowych. Trzech z zatrzymanych było poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez polski sąd, na wniosek zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej.

Zabezpieczono broń, telefony, komputery

Podczas działań funkcjonariusze zabezpieczyli karabin maszynowy AK-47, zagłuszarkę sygnałów GPS, sprzęt mogący służyć do kradzieży samochodów, dokumenty tożsamości innych osób, telefony komórkowe, komputery i inne nośniki danych informatycznych. Dotychczas na poczet przyszłych kar przejęto majątek należący do podejrzanych na łączną kwotę blisko 570 tys. złotych, w postaci pieniędzy, luksusowych zegarków, biżuterii, monet oraz samochodów.

Na terenie Niemiec, dzięki współpracy prowadzonej za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, funkcjonariusze niemieckiej Policji na lotnisku we Frankfurcie nad Menem zatrzymali tuż przed odlotem do Kolumbii Michała B., mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania.

Wobec osób zatrzymanych na terenie Hiszpanii oraz Niemiec wdrożono już procedurę ekstradycyjną, natomiast osoby zatrzymane w Polsce zostały tymczasowo aresztowane przez sąd na okres trzech miesięcy. Zatrzymani podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyty i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków, za co może grozić kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Łącznie w śledztwie występuje już 31 podejrzanych. Służby podkreślają, że w ramach rozpracowywania tej grupy przestępczej w minionych latach policjanci CBŚP przejęli 73 kg marihuany wartej blisko 3,6 mln zł przemyconej samolotem z Hiszpanii do Polski, zatrzymując jednocześnie członków grupy, którzy wywodzili się m.in. ze środowiska motocyklowego. Więcej o działaniach policjantów można przeczytać w materiałach pt.: "Awionetka miała służyć do przemytu narkotyków – CBŚP i PK przejęły marihuanę i samolot""Zatrzymany podejrzany o zorganizowanie przemytu narkotyków awionetką z Hiszpanii", a także "Miłośnicy motocykli podejrzani o przemyt narkotyków".

Prowadzone śledztwo ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.