Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Sztuka ze złomu”. Wernisaż prac Adama Guta w MBP

Autor: w dniu 2023-05-24

Co można zrobić, wykorzystując śruby, nakrętki, elementy motocykli czy maszyn górniczych? Te wszystkie metale to, co udowadnia piekarzanin Adam Gut, mogą służyć do stworzenia prawdziwych dzieł sztuki. 
W Piekarach Śląskich nie brakuje wyjątkowych artystów. Jednym z nich jest Adam Gut, którego prace będzie można zobaczyć już niebawem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka przy ulicy Kalwaryjskiej 62d.

"Sztuka ze złomu" w piekarskiej bibliotece

Wydarzenie odbędzie się 6 czerwca 2023 o 17:30. Właśnie wtedy będzie można zobaczyć prace autorstwa piekarzanina Adama Guta, który zaprezentuje je w ramach wernisażu wystawy "Sztuka ze złomu". Artysta, który był górnikiem, stworzył w piwnicy warsztat, gdzie powstają prawdziwe arcydzieła. Ciekawostką jest to, że do ich powstania służą podstawowe narzędzia, takie jak spawarka, szlifierka kątowa i wiertarka.
Większość moich projektów przypomina mi o przeszłości, ponieważ duża część materiałów to złom i części górnicze. Dzięki takiemu recyklingowi rzeczy te nie pozostaną zapomniane, a kawał historii w nich zawarty będzie oświetlał różne miejsca, nie tylko podziemia kopalni. Każdy mój projekt jest jedyny w swoim rodzaju i bardzo czasochłonny poprzez wykorzystanie małych elementów do tworzenia dużych projektów – mówi Gut.
Unikatowe dzieła powstają przy użyciu stalowych nakrętek, zębatek, trybów, śrub, łańcuchów, lin i drutów ze zdekompletowanych maszyn (m.in. górniczych), pojazdów (rowerów, motocykli, samochodów), choć nie tylko. Jednym słowem – artysta daje żelaznym przedmiotom drugie życie, wyczarowując przestrzenne postindustrialne obrazy, lampy, instrumenty, a nawet motocykle.
Z pracami można zapoznać się w mediach społecznościowych Industrial GUT "ajza projekt".