Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ta gmina kołoczem pachnie! W Gierałtowicach odbędzie się Festiwal Kołocza

Autor: w dniu 2023-08-22

Ta gmina kołoczem pachnie – dlatego zainicjowano na jej terenie organizację Festiwalu Kołocza. W najbliższą sobotę, w gminie Gierałtowice odbędzie się druga edycja imprezy plenerowej z lokalnymi wypiekami w roli głównej.

Gierałtowice to gmina wiejska w powiecie gliwickim o powierzchni 40 km2.  Liczy niespełna 12 tysięcy mieszkańców, ale ma coś z czego słynie –
8 piekarni wypiekających śląski kołocz.

To popularne na Górnym Śląsku ciasto jest promowane hasłem "Nasz kołocz co niedziela rozaniela"

Festiwal Kołocza na terenie Gminy Gierałtowice odbędzie się po raz drugi. W ubiegłym roku pyszne wypieki i towarzyszące im występy artystyczne gościły w Przyszowicach. Tegoroczną imprezę plenerową zaplanowano na Palcu Targowym w Gierałtowicach. A za rok festiwal dotrze do Chudowa, następnie do Paniówek. Wszystko dlatego, że gmina Gierałtowice ma szczęście do piekarzy i cukierników. Podjęto więc inicjatywę by rozsławić lokalny kołocz – wymyślono nawet hasło ,,Nasz kołocz co niedziela-rozaniela"!

Impreza oprócz promocji lokalnych wypieków, ma na celu integrację mieszkańców poprzez wspólne biesiadowanie. W sobotę, 26 sierpnia na Placu Targowym w Gierałtowicach wstąpią śląscy artyści – Jolanta i Jacek Kierok, Michalina Starosta i Piotr Herdzina. Sebastian Mierzwa, prezenter Radia Piekary zadba o dobre humory uczestników i odpowiednie rytmy do tańca – mówi nam Inga Papkala, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach.

Radio Piekary jest patronem medialnym drugiej edycji Festiwalu Kołocza w gminie Gierałtowice.

Fot: Pixabay