Teraz gramy:

Title

Artist
Background

To prawdziwie letni temat wystawy. Chorzowski skansen w Galerii Jednego Eksponatu prezentuje… lodówkę. Dawne sprzęty do chłodzenia żywności nie przypominały jednak tych obecnych, a i zasady działania "szaf chłodniczych" były nieco inne.

Poprzedniczką obecnie używanych lodówek, która działała bez użycia prądu była lodownia pokojowa, nazywana też szafą chłodniczą. Jako czynnika chłodzącego używano lodu umieszczanego w osobnym pojemniku.

Blaszane wnętrze obudowane było drewnianą konstrukcją, która miała formę eleganckiej, niewielkiej szafki. Niezbędnym elementem był maleńki kranik w dolnej części urządzenia, ułatwiający wylewanie zbędnej wody, gromadzącej się po roztopieniu lodu. Kranik wykonano zazwyczaj z mosiądzu, a okucia ze stali nierdzewnej. Do utrzymania stałej, niskiej temperatury wymagana była wymiana lodu. Podczas jednego dnia zużywano go w ilości od 8 do 15 kg – tłumaczy Damian Adamczak, kustosz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie.

W Galerii Jednego Eksponatu prezentowanych jest kilka lodówek szafkowych – na lód oraz jedna lodówka gazowa. Najstarsza lodówka pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycję zwiedzać można do końca października – z przewodnikiem jest to możliwe w środy, soboty i niedziele.

Fot: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie