Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tauron radzi, jak zwiększyć oszczędności dzięki energii ze słońca

Autor: w dniu 2023-01-31

Domowa instalacja fotowoltaiczna może być zoptymalizowana, a jej opłacalność większa, kiedy na swoje potrzeby spożytkuje się przynajmniej 40 procent uzyskanej dzięki niej energii elektrycznej. Eksperci podkreślają jednak, że im  większy poziom autokonsumpcji, tym lepiej. 

Tauron przeprowadził badania według których prosumenci zużywają średniorocznie nie zalecane 40, a jedynie około 20 procent energii zswoich domowych instalacji. Oznacza to, że reszta trafia do sieci dystrybucyjnej. Co w związku z tym?

Energia ze słońca lepiej wykorzystana? Na co zwrócić uwagę?

 Eksperci firmy Tauron radzą, jak zwiększyć oszczędności i skorzystać z programu Mój Prąd 4.0.

– Klientom wciąż opłaca się posiadać instalację fotowoltaiczną. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej. Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja energii wytworzonej przez tę instalację, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe i można znacząco obniżyć rachunki za energię – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Standardowa instalacja o mocy 5 kWp w polskich warunkach produkuje rocznie średnio 5 000 kWh energii elektrycznej, z czego aż 80 procent energii trafia bezpośrednio do sieci. Jedynie około 20 procent stanowi bieżącą konsumpcję energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala zyskiwać, gromadząc środki na tzw. depozycie prosumenckim. Największą opłacalność uzyskuje się wtedy, gdy nie poniesiemy kosztów dystrybucji zużytej energii. Autokonsumpcja na poziomie 20 procent pozwala zaoszczędzić jedynie 20 procent na kosztach dystrybucyjnych, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie w gospodarstwie ponad 40 procent energii. Taki poziom autokonsumpcji poprawi nie tylko opłacalność przedsięwzięcia, ale też pozwoli na poprawę parametrów jakościowych energii, co przełoży się na dłuższy czas życia urządzeń. Na co zatem warto zwrócić, wedle Taurona, największą uwagę?

– Istnieje wiele sposobów na zwiększenie poziomu autokonsumpcji. Najprostszym, a jednocześnie nie generującym kosztów sposobem jest planowanie i kontrolowanie zużycia energii. Większość nowych urządzeń wyposażonych jest w programator, dzięki któremu możliwe jest opóźnienie ich uruchomienie na czas maksymalnej produkcji. Spowoduje to zwiększenie naszej bieżącej konsumpcji – mówi prezes Szczeszek.

Inwestycja w klimatyzator także pozwoli znacznie powiększyć autokonsumpcję w okresie letnim, kiedy jej poziom jest najniższy. Klimatyzator może także ogrzewać pomieszczenia w okresach przejściowychzwiększając autokonsumpcję jesienią i wiosną. Z kolei posiadacze samochodów elektrycznych mogą wykorzystać energię słoneczną do ładowania baterii.

Magazyn gromadzący energię jest dobrym pomysłem

Efektywnym wsparciem jest również magazynowanie produkowanej ze słońca energii do czasu, w którym będziemy jej potrzebować – np. w nocy lub w pochmurny i deszczowy dzień.  

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii zmienia definitywnie charakterystykę działania instalacji. W miesiącach zimowych odpowiednio dobrany magazyn energii zapewnia nawet 100 procent autokonsumpcji, co oznacza, że cała energia wyprodukowana przez instalację zostanie w domu. Dodatkowo, w odpowiedniej konfiguracji, można naładować magazyn w tzw. taryfie nocnej, by korzystać z energii w dzień w momencie wyższych stawek za energię, co wygeneruje dodatkowe oszczędności.

– Inwestycja w magazyn energii w zależności od jego pojemności, mocy instalacji fotowoltaicznej oraz naszego zapotrzebowania na energię, może zwiększyć średnią autokonsumpcję nawet do ponad 40 procent. Warunkiem jest dobrze dobrana do zapotrzebowania na energię w budynku instalacja fotowoltaiczna oraz magazyn dopasowany do profilu zużycia – podkreśla prezes Grupy TAURON.

Aktualni i przyszli prosumenci mogą liczyć na wyższe dofinansowanie inwestycji w ramach najnowszej odsłony programu Mój Prąd 4.0. Decydując się na instalację fotowoltaiczną z magazynem energii oraz system zarządzania energią, można zyskać z programu Mój Prąd dofinansowanie nawet do 26 tys. złotych. Termin składania wniosków został przedłużony do 31 marca br.

Więcej o fotowoltaice w poradniku TAURONA na tauron.pl/ebook.


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.