Teren za Groblą ma się zmienić. Skonsultują to z mieszkańcami
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-03-17
To drugie najstarsze miejsce w mieście – ma służyć kolejnym pokoleniom. Bieruń przymierza się do przebudowy terenu historycznej Grobli.
Jak ma wyglądać teren za historyczną Groblą w Bieruniu? Miasto przygotowało swoje propozycje, które skonsultuje z mieszkańcami. Spotkanie zaplanowano na poniedziałek. Wówczas projektant przedstawi wstępne założenia i omówi przyjęte rozwiązania. Mieszkańcy będą mieli okazję, aby wypowiedzieć się na temat tego, co powstanie na ponad 28-hektarowym terenie zieleni.
Teren w sąsiedztwie Grobli – powstanie park
Blisko 3 lata temu Bieruń nieodpłatnie przejął 7,5 hektara gruntu pomiędzy Groblą a DK44 i chce stworzyć tam wyjątkowy park. Był to warunek zawartego z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa porozumienia. Docelowo miasto ma koncepcję na zagospodarowanie 28 hektarów i teraz przyszedł czas, by skonsultować ją z mieszkańcami. Spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 20 marca, o godzinie 18:00 w Kinoteatrze Jutrzenka.
– Bierunianie zawsze chętnie włączają się w dyskusje o mieście, a ich pomysły są celne. Dlatego bardzo zależy nam, żeby poznać ich zdanie w sprawie tak ważnego dla naszego miasta terenu, jakim jest Grobla. To druga najstarsza budowla w Bieruniu i zabytek inżynierii budownictwa ziemnego, ale także miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych. Zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający nasze miasto turyści lubią spędzać tam swój wolny czas – mówi Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia.
Grobla to pamiątka po czasach, gdy w Bieruniu istniał największy staw rybny na Śląsku, a gospodarka rybna stanowiła ⅔ dochodów Państwa Pszczyńskiego. Wał ziemny usypano w XVI wieku i umożliwił on powstanie Wielkiego Stawu Bieruńskiego, a zarazem chronił mieszkańców Bierunia przed wodą. Ciekawostką jest fakt, że karpie z bieruńskiego stawu, trafiały na stół królewski na Wawelu. Dziś tego stawu już nie ma, natomiast na skutek szkód górniczych powstały małe zbiorniki wodne, wokół których ukształtowała się przyrodnicza enklawa.
– Można powiedzieć że staw bieruński w ten sposób do nas wraca – mówi Łukasz Odelga, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Urzędu Miejskiego w Bieruniu. – Są tam siedliska dzikich ptaków i cenna roślinność. Dlatego, zgodnie z ekspertyzą przyrodniczą, chcemy tak zagospodarować, żeby naszymi działaniami nie zniszczyć naturalnych walorów tego miejsca – dodaje Odelga.
Co jest w planach?
Miasto ma już pomysły, jak zmienić teren za Groblą. Wśród nich znalazły się: edukacyjna ścieżka spacerowa, rolkostrada, wiklinowy labirynt, a nawet pasieka czy pumptrack. Na tym nie koniec.
– W planach jest budowa pomostu widokowego oraz tzw. czatowni, czyli punktów obserwacyjnych, z których będzie można przyglądać się dzikim ptakom– wymienia Agnieszka Kijas, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bieruniu. – Ciekawą propozycją jest naturalistyczny plac zabaw dla dzieci, który powstanie z wykorzystaniem tego, co dała natura. To świetny pomysł, by przez zabawę zbliżyć dzieci do przyrody. Zamiast bawić się plastikowymi i metalowymi elementami, mogą mieć kontakt z prawdziwym drewnem, korą, szyszkami – dodaje Kijas.
O szczegółach jak zmieni się teren za Groblą, bieruńscy urzędnicy opowiedzą podczas poniedziałkowego spotkania. Co ważne, na tym etapie mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się oraz zgłosić własne pomysły. Będzie to też okazja do tego, by osobiście porozmawiać z projektantem oraz zaangażowanym w prace nad zadaniem fachowcami.
Dokumentacja projektowa dla zagospodarowania terenów za Groblą ma być gotowa do końca roku 2023, a prace mają się zakończyć uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Spotkanie w sprawie opracowywanej dokumentacji projektowej dla zadania: "Zagospodarowanie terenów za Groblą na cele rekreacyjno-sportowe z elementami edukacji przyrodniczej" odbędzie się, przypomnijmy, w Kinoteatrze Jutrzenka 20 marca 2023 r. o godzinie 18:00.