Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tężnie solankowe startują od jutra

Autor: w dniu 2023-03-31

Nadchodzi czas, kiedy uruchamiane będą tężnie solankowe w niektórych śląskich miastach. Już jutro uruchomione na pewno zostaną dwie z nich – w Katowicach i Tychach. 

Tężnia solankowa w parku Zadole – pierwszy tego typu obiekt w Katowicach – została uruchomiona w 2019 roku. Będzie dostępna dla chętnych od jutra.

– Tężnia solankowa w parku Zadole powstała w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego i była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji w naszym regionie. Powstała tu przestrzeń, z której korzystają tysiące mieszkańców Katowic i okolicznych miast. W sąsiedztwie znajduje się amfiteatr, plac zabaw oraz wybudowany niedawno basen w Zadolu co sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Obecnie w budowie są dwa kolejne obiekty wykorzystujące solankę, to fontanna w Giszowcu oraz tężnia na os. Tysiąclecia. Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy kolejnych części miasta będą mieli bliżej do miejsc, w których będą mogli wypocząć i korzystać ze zdrowotnych właściwości solanki – dodaje prezydent.

Tego samego dnia otwarta będzie tężnia w Rodzinnym Parku bł. Karoliny w Tychach. W tym sezonie tyszanie będą mogli korzystać z leczniczych właściwości solanek z Zabłocia.

Tyscy urzędnicy przypominają przy okazji, że z tężni solankowej mogą korzystać tylko osoby zdrowe lub osoby, których dolegliwości nie stanowią przeciwwskazań do korzystania z inhalacji. Zalecany jest jednorazowy seans trwający od 45 do 60 minut.