Teraz gramy:

Title

Artist
Background

To pierwsza tego typu publikacja zbioru „Z Pieśni Kościelnych” Henryka Mikołaja Góreckiego

Autor: w dniu 2023-09-29

Zbliżająca się, 90 rocznica urodzin światowej sławy kompozytora – Henryka Mikołaja Góreckiego, była jednym z powodów nagrania i wydania płyty z pełnym zbiorem " Z Pieśni Kościelnych".

Pochodzący z naszego regionu twórca, znakomitą część swojego dorobku poświęcił muzyce chóralnej – i to właśnie chór z Katowic, konkretnie Zespół Śpiewaczy Apertum Cor, podjął się wyzwania, uwzględniając wszystkie zaplanowane w wydaniu nutowym do wykonania zwrotki.

-Wybraliśmy Góreckiego dlatego, że w tym roku kompozytor obchodziłby 90 rocznicę urodzin – to powód pierwszy. Drugi, że jest to repertuar przystępny dla chórów amatorskich. Byliśmy w stanie wykonać wszystkie 20 pieśni, wszystkie zwrotki, co jest innowacją względem nagrania, które powstało 10 lat temu – mówi nam Kamil Gojowy, dyrygent zespołu Śpiewaczego Apertum Cor.

Całość nagrania dostępna jest na wydanej pod naszym patronatem płycie – ale i w popularnych serwisach streamingowych. W sobotę o godzinie 19:00 "Pieśni Kościelnych" Góreckiego będzie można posłuchać także na żywo w Bazylice św. Antoniego w Rybniku.

Henryk Mikołaj Górecki był kompozytorem światowej sławy, zdobył szacunek międzynarodowego grona kompozytorskiego, jednocześnie został on także wpisany w panteon najwybitniejszych kompozytorów regionu Śląska. Górecki znakomitą część swojego dorobku poświęcił muzyce chóralnej. Aura brzmieniowo-harmoniczna pieśni wyrasta wyraźnie z doświadczeń kompozytora z jego największych arcydzieł muzyki sakralnej. Pieśni kościelne oprócz wyrazu głębokiej, intymnej prawdziwej modlitwy, stanowią hołd wobec tradycyjnej pieśni kościelnej polskiego ludu.

O tenże pomnik szczerego wyrazu artystycznego Henryka Mikołaja Góreckiego postanowił świadomie zadbać Zespół Śpiewaczy Apertum Cor poprzez zrealizowanie pełnego cyklu nagrań i wydanie płytowe. To pierwsza publikacja zbioru przygotowana przez chór amatorski i uwzględniająca wszystkie zaplanowane w wydaniu nutowym do wykonania zwrotki – aspekt ten jest niebagatelny, jeżeli niekluczowy w muzyce chóralnej.

Płytę Zespół Śpiewaczy Apertum Cor promować będzie podczas koncertów:

1. 30.09, godz. 19:00 Bazylika św. Antoniego w Rybniku;
2. 6.11, godz. 18:00 Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (darmowe wejściówki dostępne w Informacji, tel. 32 77 92 100, e-mail: informacja@am.katowice.pl);
3. 6.12, godz. 19:30 Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach,
Koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego wraz ze złożeniem kwiatów na grobie kompozytora.

O ZESPOLE:

Zespół Śpiewaczy Apertum Cor powstał w 2017 roku jako kolektyw miłośników muzyki i śpiewaków amatorów. Od tego czasu prężnie rozwija swoją działalność muzyczną, koncertując podczas wydarzeń lokalnych, regionalnych i projektów ogólnopolskich.
Zespół z powodzeniem prezentuje muzykę epok dawnych, jak również dokonuje prawykonań współczesnych kompozycji. Umiejętności wykonawcze Zespołu potwierdzają liczne nagrody, m.in.: Srebrne i Brązowe Pasmo na II Ogólnopolskim Konkursie Chórów "O Crux Ave",
Srebrne Pasmo na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Resovia Sings" oraz Srebrne Pasmo na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej "Cantantes Lublinensis" – w roku 2021; jak również Złoty Dyplom na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej "Dona Nobis Pacem" we Wrocławiu w roku 2022. Od tegoż roku Zespół jest członkiem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

O DYRYGENCIE:

Kamil Gojowy – dyrygent i założyciel Zespołu. Magister sztuk muzycznych: Dyrygentura chóralna i przedmioty ogólnomuzyczne (dyplom z wyróżnieniem uzyskany w Akademii Muzycznej w Katowicach) oraz filmowych: Creative management in new media (dyplom z wyróżnieniem uzyskany na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach). Zawodowo związany z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Szkołą Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

Fot: Radosław Kaźmierczak