To są dopiero jaja! Muzeum Górnośląskie otwiera wystawę

Autor: w dniu 2025-04-02

Prawdziwe arcydzieła kroszonkarskie od 6 kwietnia będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Do jutra trwa głosowanie publiczności.

Jutro, 3 kwietnia w samo południe zakończy się głosowanie publiczności w sztandarowym konkursie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, wyłaniającym najpiękniejsze Górnośląskie kroszonki. Zarówno rywalizacja twórców, jak i sama wystawa mają charakter edukacyjny – przypominają młodszemu pokoleniu o często zapomnianych technikach zdobienia wielkanocnych jajek.

-Najwięcej w tym roku zgłoszonych  prac było w technice rytowniczej. Do tej pory raczej królowała technika nowatorska, natomiast techniki klasyczne, tradycyjne były mnie oblegane. Nie dziwi to, ponieważ bardzo dużych umiejętności wymagają – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak – etnolożka, kierowniczka Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Konkurs Górnośląskie kroszonki zorganizowany został po raz 35 – ty. Co roku bierze w nim udział około 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy – ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej.

-Zachęcam do wejścia na naszą stronę internetową https://muzeum.bytom.pl/?p=35607 .Tam do czwartku trwa głosowanie publiczności. Można zobaczyć wszystkich twórców, którzy oddali nam swoje prace – dodaje Anna Grabińska-Szczęśniak.

"Górnośląskie kroszonki 2025" – otwarcie wystawy

Wystawa "Górnośląskie kroszonki"  zostanie otwarta w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu 6 kwietnia. Warto wybrać się na nią  przed Wielkanocą, by zainspirować się wzorami kroszonek, które później będzie można umieścić w świątecznym koszyku. Każdego roku zdumiewa nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów – od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru, lecz zaskakujące oryginalną formą.

czas trwania: 6 kwietnia – 30 kwietnia 2025
miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu 
kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową

Wystawa czasowa "Górnośląskie kroszonki 2025" zostanie zorganizowana przy udziale gminy Bytom, pod patronatem Radia Piekary.

Fot: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu