Teraz gramy:

Title

Artist
Background

To stąd koordynowano oszustwa „na wnuczka”. Międzynarodowa akcja służb

Autor: w dniu 2023-12-14

Polscy śledczy współpracowali ze swoimi niemieckimi odpowiednikami, by przeprowadzić duże uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą odpowiedzialną za oszustwa "na wnuczka". Zatrzymano między innymi tych, którzy przeprowadzali rozmowy, których celem były duże straty niczego nieświadomych ofiar.

Dzięki międzynarodowej operacji policjanci zatrzymali 27 osób, zapobiegli 74 przestępstwom związanym z oszustwami na "wnuczka" i wyłudzeniu około 5 mln euro. Działania były koordynowane przez Berlińską Policję Kryminalną we współpracy z Wydziałem 285 Berlińskiej Prokuratury. W Polsce policjanci CBŚP zlikwidowali "centralę" telefoniczną, zapobiegli przestępstwom, których przedmiotem miało być ponad 300 tys. euro i zatrzymali 2 kobiety, którym w praskiej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie przedstawiono łącznie 29 zarzutów usiłowania popełnienia oszustw.

Uderzenie w grupę zajmującymi się oszustwami "na wnuczka"

W ciągu ostatnich dwóch tygodni przeprowadzono międzynarodowe, zintensyfikowane działania nadzorowane przez Berlińską Policję Kryminalną w ścisłej współpracy z Wydziałem 285 Berlińskiej Prokuratury. Działania śledczych były ukierunkowane na zwalczanie oszustw "na wnuczka".

– Przestępcy dzwoniąc do poszkodowanych przedstawiali legendę o wypadku drogowym członka rodziny żądając natychmiastowej wpłaty wysokiej kaucji, która mogła uchronić członka rodziny przed aresztowaniem. Wszystko wskazuje na to, że sprawcy chcąc ustalić informację o rodzinie potencjalnej ofiary, sięgali nawet do prasowych ogłoszeń z nekrologami, z których uzyskiwali dane żałobników zmarłego. Według śledczych roszczenia od poszkodowanych zwykle mogły przekraczać 100 tys. euro – opisują przedstawiciele CBŚP

W operacji uczestniczyli niemieccy policjanci z 16 landów oraz z Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej, polscy policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz innych jednostek Policji, a także funkcjonariusze z Austrii, Szwajcarii i Luksemburga, przy wsparciu Europolu. W jej efekcie zatrzymano 27 osób. Działania, w które zaangażowanych było każdego dnia około 1000 funkcjonariuszy, zapobiegły – jak informują śledczy – 74 przestępstwom związanym z oszustwami "na wnuczka" i wyłudzeniu około 5 milionów euro.

Zlikwidowano centralę telefoniczną

W ramach działań zatrzymano osoby odpowiedzialne za logistykę i odbieranie pieniędzy, ale także "telefonistów". Jednym z największych sukcesów było zlikwidowanie "centrali" telefonicznej działającej w Warszawie. Wówczas to policjanci CBŚP zatrzymali dwie kobiety, w wieku 22 i 35 lat. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że podejrzane dzwoniły do potencjalnych ofiar w Niemczech. Dzięki tej akcji policjanci CBŚP zapobiegli przestępstwom, których przedmiotem miało być ponad 300 tys. euro. W wynajętym domu policjanci znaleźli i zabezpieczyli m.in. laptopa, telefony komórkowe i karty telefoniczne wykorzystywane do tego procederu, a także dwa luksusowe zegarki warte ponad 90 tys. euro i 15 tys. euro w gotówce. Zebrany w trakcie działań materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej dla Warszawy-Pragi w Warszawie łącznie 29 zarzutów usiłowania popełnienia oszustw. Jednocześnie prokurator wszczął śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dokonywali oszustw na terenie Polski i Niemiec. Zatrzymani zostali aresztowani na okres trzech miesięcy.

W Niemczech zatrzymano z kolei dwie osoby – 48-letnią kobietę i 36-letniego mężczyznę, którzy mieli odebrać ponad 12 tys. euro w gotówce od 85-letniej ofiary. Niemieccy śledczy zarzucają tym zatrzymanym popełnienie również trzech innych przestępstw w różnych rejonach Niemiec.

Podczas operacji funkcjonariusze ustalali także szczegóły spraw oraz zbierali materiał dowodowy w celu wyjaśnienia innych tego typu przestępstw, do których dochodziło w Niemczech, Polsce, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu oraz w innych krajach europejskich. 

Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.