Teraz gramy:

Title

Artist
Background

To ważne miejsce na mapie Bytomia. „Tu nikogo nie biją, nikt was nie widzi”

Autor: w dniu 2024-01-31

Jest w Bytomiu pewne ważne miejsce, gdzie prowadzone są nietuzinkowe zajęcia. Są istotne, bo przybliżają uczestnikom świat, którego nie znają. Chętni mogą przyjrzeć się temu, jak wygląda świat… osób niewidomych i niedowidzących.

Przy ulicy Dworcowej w Bytomiu znajduje się Ważne Miejsce. To siedziba Fundacji Ważni Ludzie, która prowadzi zajęcia edukacyjne i integracyjne przybliżające rzeczywistość osób niewidomych. W środku panuje całkowita ciemność, słychać ludzkie głosy i uliczny szum. W takich warunkach można na przykład zjeść kolację:

-To miejsce jest ważne, bo zacieramy różnicę pomiędzy osobami pełnosprawnymi a osobami mniej sprawnymi. Edukujemy, pokazujemy, jak wygląda to życie, dosłownie, w ciemności. Myślę, że "otwieramy oczy"  –  mówi Nicola Sroczyńska, edukatorka w Ważnym Miejscu.

Czego szukają goście tego miejsca i jakich doświadczeń mogą się spodziewać?

-Nasze kolacje w ciemności są formą rozrywkową, gdzie osoby przychodzą i chcą doświadczyć tego zaciemnionego pomieszczenia, zjeść, zobaczyć, jak to jest: czy wyjdą brudni, czy będą czyści. Czy da radę zjeść cokolwiek z tego talerza, kiedy jest całkowicie ciemno, natomiast wychodzą niekiedy w szoku, że jak tak można cały czas. Są pełni podziwu i doceniają to, co robimy – dodaje Sroczyńska.

Ci, którzy odwiedzają to wyjątkowe miejsce, niejednokrotnie są zestresowani, nie wiedzą, czego mogą się spodziewać, ale czy są powody do niepokoju? Absolutnie nie.

-Mam wrażenie, że nie idą na kolację, tylko idą do dentysty, bo to bardzo przeżywają. Mówię "tu nikogo nie biją, nikt was nie widzi", to jest świetne przeżycie, doznania są inne. To jest nauka dla ludzi – mówi Zofia Wojnar z Fundacji Ważni Ludzie. -Zapewniam, że nikt nikogo nie widzi, jest to osoba niewidoma, czyli ja. Podaję kolację, czasem mnie koleżanka zastępuje – dodaje Wojnar. -To jest fajne, wczuwają się. Jak przychodzą drugi raz, idzie im to lepiej, są ludzie, że wracają trzeci raz – idzie jeszcze lepiej. Uczą się naszego świata, uczą się kontaktu z nami – kwituje Wojnar.

W ofercie Ważnego Miejsca są także zajęcia edukacyjne, integracyjne, liczne szkolenia dla dzieci, młodzieży, seniorów czy pracowników firm. Lokal przy ulicy Dworcowej 20 w Bytomiu funkcjonuje w ramach przedsiębiorstwa społecznego.