Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Transformacja Energetyczna nowym kierunkiem studiów podyplomowych

Autor: w dniu 2024-02-13

Politechnika Śląska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz firma ENERGO-COMPLEX z Piekar Śląskich powołują pierwsze w Polsce konsorcjum w zakresie studiów podyplomowych z Transformacji Energetycznej.

Proces zmiany sposobu pozyskiwania, przetwarzania i zużywania energii wymaga szerokiej współpracy świata nauki oraz biznesu. Odpowiedzią na tę potrzebę ma być powstała na Śląsku Akademia Transformacji Energetycznej – hub kompetencyjny wspierający przebudowę systemu energetycznego.

Transformacja Energetyczna przedmiotem studiów podyplomowych

Kolejnym krokiem w rozwoju ATE jest otwarcie studiów podyplomowych z zakresu Transformacji Energetycznej na Politechnice Śląskiej oraz Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Umowę pomiędzy wpisującą się w globalny trend zrównoważonego rozwoju firmą ENERGO-COMPLEX (twórca ATE) a Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie i Politechniką Śląską podpisano 12 lutego 2024 r. w siedzibie ENERGO-COMPLEX w Piekarach Śląskich. Nie bez przyczyny spotkanie odbyło się właśnie w siedzibie ENERGO-COMPLEX Sp. z o.o. To właśnie tutaj działająca na terenie firmy osłona elektroprosumencka zapewnia samowystarczalność energetyczną na poziomie do 70%.

– Transformacja energetyczna to nie tylko konieczność wynikająca z obowiązków klimatycznych i regulacyjnych, ale także szansa na rozwój gospodarczy, społeczny i technologiczny. Aby sprostać temu wyzwaniu, potrzebna jest wysoko wykwalifikowana kadra, która posiada aktualną, kompleksową i praktyczną wiedzę na temat transformacji energetycznej i jej wpływu na różne sektory i obszary życia. Akademia Transformacji Energetycznej to inicjatywa edukacyjna, która ma na celu dostarczenie wiedzy i narzędzi potrzebnych do realizacji ambitnych celów transformacji – mówi dr inż. Marek Szrot, prezes zarządu Energo-Complex sp. z o.o., organizator ATE.

Studia podyplomowe współtworzone przez ATE są adresowane do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie transformacji energetycznej, zarówno z perspektywy technicznej, ekonomicznej, prawnej, jak i społecznej. Są również częścią większego projektu, jakim jest Akademia Transformacji Energetycznej, prowadząca działania edukacyjne, badawcze i innowacyjne związane z transformacją energetyczną.

– Program studiów będzie zgodny z najnowszymi trendami i wyzwaniami w zakresie transformacji energetycznej. Obejmuje takie zagadnienia jak: energetyka odnawialna, efektywność energetyczna, magazynowanie energii, inteligentne sieci, elektromobilność, polityka energetyczna, ekonomia i finansowanie transformacji energetycznej, aspekty prawne i społeczne transformacji energetycznej, zarządzanie projektami i zmianą w transformacji energetycznej – zapowiada prof. dr hab. inż. Marian Kampik, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

Transformacja energetyczna to – jak informują specjaliści – globalny trend, który oprócz niezaprzeczalnych korzyści przynosi również wyzwania, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i redukcja ubóstwa energetycznego, realizacja celów klimatycznych czy konieczność odpowiadania na potrzeby zmieniającej się gospodarki.

– Oferta pozwoli studentom podyplomowym zwiększyć wartość na rynku pracy i zdobyć przewagę konkurencyjną w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym. Dodatkowo będą mogli poszerzyć swoje horyzonty i zrozumieć złożoność i znaczenie procesu transformacji energetycznej dla współczesnego świata. Wierzymy, że absolwenci przyczynią się do budowania zrównoważonej, efektywnej i bezpiecznej gospodarki, a także stworzą innowacje, które będą służyć dobru społecznemu i ochronie środowiska – mówi dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT, dziekan Wydziału Elektrycznego ZUT.

Studia podyplomowe na kierunku Transformacja Energetyczna to dwusemestralny program, który obejmuje 220 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez wykładowców z Politechniki Śląskiej, firmy ENERGO-COMPLEX Sp. z o.o. oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.