Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Trwa budowa tunelu w Tarnowskich Górach

Autor: w dniu 2023-01-04

Tunel pieszo-rowerowy powstający w Tarnowskich Górach jest częścią większej inwestycji. Kiedy prace mają być zakończone?

Działania związane z realizacją tego zadania idą, jak zapewniają władze miasta, zgodnie z planem. Jest to jednak tylko część większej całości.

Tunel pieszo-rowerowy w Tarnowskich Górach

Ma mieć 130 metrów i połączyć centrum Tarnowskich Gór z Lasowicami. Chodzi o tunel pieszo-rowerowy, którego budowa powinna zakończyć się w połowie roku. Na razie przebiega zgodnie z planem. Właśnie zbrojony jest ostatni moduł tunelu od strony wschodniej.

– W czerwcu powinno być wszystko gotowe. Z tego co wiemy, w tej chwili prace idą dosyć sprawnie. Tunel zaczął powoli otwierać się w kierunku Częstochowskiej. W tej chwili zbrojony jest ostatni element tunelu od strony wschodniej. Tam jest około 17,5 metra ostatniej części tunelu. W tej chwili jest już wylewka na dole, czyli podłoga tego tunelu jest. Ściany i sufit są uzbrojone. Myślimy, że lada chwila tunel zostanie wylany w kierunku wschodnim, co oznacza, że będzie się domykał. Po przysypaniu ostatniej części poprowadzone będą nad nim wąskiego toru – mówi Mariusz Jarzombek z tarnogórskiego magistratu.

Jak przebiegają prowadzone obecnie prace?

Po uzbrojeniu sklepienia i ściany przeprawy, która pod ziemią ma już ponad 50 metrów – budowlańcy wykonają kilkudziesięciometrowy przekop pod torami po stronie zachodniej, czyli w kierunku centrum miasta. Budowa tunelu pieszo-rowerowego to część większej inwestycji. W Tarnowskich Górach jeszcze w tym roku oddanych zostanie blisko 30 kilometrów tras rowerowych i centrum przesiadkowe przy dworcu PKP.

Oprócz tunelu w powstaje w mieście, jak informuje magistrat, także ponad 25 km tras rowerowych, a także centrum przesiadkowe. Wartość inwestycji to 60 mln zł.
Źródło i zdjęcie: UM Tarnowskie Góry