Trwa jarmark na Nikiszowcu

Autor: w dniu 2024-12-07

Za nami już dwa spośród trzech dni jarmarku na Nikiszowcu. Chętni mogą w tym miejscu zaopatrzyć się w rękodzieło, gorące napoje i skorzystać z przygotowanych dla nich atrakcji.

– Nikiszowiec jest jedną z perełek Katowic, a swoją rozpoznawalność zawdzięcza nie tylko wyjątkowej architekturze, ale także wydarzeniom organizowanym przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Katowice chętnie wspierają organizację "Jarmarku na Nikiszu", który wpisał się w krajobraz nie tylko dzielnicy, ale i całych Katowic. Zwłaszcza w zimowym wydaniu wydarzenie to przyciąga tłumy odwiedzających. Warto skorzystać z przygotowanych atrakcji i w pierwszy weekend grudnia przyjechać na Nikiszowiec. Zachęcam jednak, by z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych skorzystać z bezpłatnych autobusów, które zostaną uruchomione specjalnie na to wydarzenie – mówił przed rozpoczęciem wydarzenia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Za nami już dwa dni, jutro ostatni. Pewne jest, że każdy może odnaleźć na Nikiszowcu coś dla siebie. Rękodzieło – autentyczne i niepowtarzalne, wiele stanowisk z produktami spożywczymi i przetworami oraz strefa gastro z przysmakami kuchni lokalnej i regionalnej – to tylko niektóre z atrakcji. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

– Jest tylko jedno takie miejsce i jeden taki jarmark – Jarmark Na Nikiszu. To hasło chociaż powstało kilkanaście lat temu, z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia. Jarmark wymyśliliśmy jako manifest społeczności dzielnicy, przeciwstawiający się jej negatywnemu i stereotypowemu postrzeganiu. Dzisiaj to jeden z największych i najbardziej klimatycznych rękodzielniczych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce, a do tego unikalny z dwóch powodów. Po pierwsze odbywa się w zabytkowym, ale bardzo żywym i prawdziwym osiedlu górniczym Nikiszowiec, któremu udało się z powodzeniem odrodzić. Po drugie tworzony jest przez organizację pozarządową, mieszkańców i partnerów lokalnych z wielką dbałością o dziedzictwo i regionalny wymiar wydarzenia – mówił przed startem Waldemar Jan, prezes Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

W tym roku obecnych będzie aż 180 wystawców, z czego 125 zaprezentuje rękodzieło. Wszyscy – jak co roku – zostali starannie wyselekcjonowani przez organizatorów, część z nich będzie miała okazję zaprezentować się na tym jarmarku po raz pierwszy. Obok rękodzieła odwiedzający jarmark będą mogli znaleźć wiele stanowisk z produktami spożywczymi i przetworami takimi jak wina, nalewki, miody regionalne. W przestrzeni Nikiszowca, obok świątecznych iluminacji, będzie można także obejrzeć serie krótkich filmów pt. "Tradycje jarmarkowe w świątecznym klimacie" o tradycjach, związanych ze świętami, Jarmarkiem i Nikiszowcem. To okazja do zapoznania się z historią opowiedzianą z różnych perspektyw, ale najważniejsza będzie ta lokalna. Filmy powstały ze środków Miasta Katowice, w ramach programu obchodów nadania miastu tytułu Europejskiego Miasto Nauki Katowice 2024.

Tymczasowa organizacja ruchu i bezpłatne autobusy

Ci, którzy nie odwiedzili tego miejsca, muszą pamiętać, że w związku z jarmarkiem wdrożona jest tymczasowa organizacja ruchu, która przewiduje zamknięcie Nikiszowca dla pojazdów innych niż te należące do mieszkańców i pracowników lokalnych instytucji. Zmieniona organizacja ruchu obowiązuje przez cały weekend. W tym czasie wjazd na teren osiedla jest ograniczony.

Ścisły obszar Jarmarku tj. ul. Nałkowskiej (od skrzyżowania z ul. Szopienicką), ul. Krawczyka, ul. Rymarska i Plac Wyzwolenia (od przejazdu kolejowego przy ul. Zamkowej) jest wyłączony z ruchu.

Msze odpustowe w Kościele św. Anny są ważnym momentem w życiu społeczności dzielnicy. Z uwagi na rozmiar wydarzenia nie ma możliwości dojazdu samochodami przed sam kościół. W szczególnych przypadkach możliwy będzie wjazd samochodem na teren Probostwa – należy wcześniej uzyskać zgodę proboszcza. Liczba miejsc parkingowych jest ograniczona.

Dla odwiedzających jarmark dostępny jest parking przy Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej. On także ma ograniczoną pojemność, dlatego jak co roku warto korzystać ze specjalnych bezpłatnych linii autobusowych, które kończą swój bieg na przystanku Janów-Zamkowa Skwer, znajdującym się tuż przy terenie Jarmarku. Kursują, przypomnijmy, w godzinach funkcjonowania Jarmarku. Linia S1 odjeżdża z katowickiego Dworca (stanowisko podziemne nr 7) na Jarmark (przystanek Janów Zamkowa Skwer). W stronę Dworca odjedziemy z tego samego przystanku. Linia S2 kursuje z parkingu przy Cmentarzu Komunalnym na ul. Murckowskiej oraz z Centrum Przesiadkowego Zawodzie przez przystanek Janów Zamkowa Skwer. Jadąc zarówno od strony Zawodzia jak i z parkingu przy Cmentarzu, autobus zatrzymuje się na przystanku Janów Zamkowa Skwer, czyli przy Jarmarku. Stanowiska do odjazdu darmowych autobusów są oznaczone flagami z logiem Jarmarku Na Nikiszu. Na wyświetlaczach pokazywane są informacje o Jarmarku oraz numeracja linii. W niedzielę kursy będą odbywać się co 20 minut.

W związku z jarmarkiem zmieniony jest rozkład jazdy kilku linii autobusowych. Więcej na temat zmian na stronie Zakładu Transportu Metropolitalnego pod linkiem: https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/3141/.

Co zaplanowano jutro?

godz. 13.30: koncert Orkiestry Wieczorek (telebim w strefie gastro)

godz. 15.00-15.30; 16.00-16.30, 17.00-17.30: mini-koncerty Silesian Bras Quartet (telebim w strefie gastro)

Fot. Rafał Roguski