Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Twórcza Myjnia w Katowicach. Dlaczego jest wyjątkowa?

Autor: w dniu 2023-03-09

Jedyna taka na Śląsku a może i w całym kraju. Ta myjnia samochodowa działa w podziemnym parkingu jednego z biurowców w Katowicach. Co ją wyróżnia?

Twórcza Myjnia w Katowicach jest miejscem, gdzie samochody myją osoby niepełnosprawne intelektualnie. Cieszy się dużym zainteresowaniem, a są ku temu powody.

Twórcza Myjnia to wyjątkowe miejsce na mapie miasta

Osoby zajmujące się pielęgnacją samochodów robią to tak dobrze, że ich opiekun musi ograniczać liczbę klientów, bo miejsce stało się słynne. Mateusz Potocki jest nauczycielem szkoły specjalnej w Sosnowcu i opiekunem mieszkania integracyjnego, gdzie młodzi ludzie uczą się dorosłego życia. W związku z tym, że im się nie przelewa, pedagog wymyślił myjnię – to miejsce o wielu funkcjach. Zapewnia terapię, integrację i pieniądze.

-Początki były słabe. Byliśmy pod kreską. Teraz, co stało się po wywiadach, publikacjach – do dziś nie mogę uwierzyć. Dla mnie doba ma teraz 30 godzin spokojnie. Nie wiem, za co się wziąć. Normalnie pracuję jako nauczyciel i brakuje mi dnia. Zatrudnione są trzy osoby z niepełnosprawnościami i jeden pan, kolega już, koordynator – mówi Mateusz Potocki, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych numer 4 w Sosnowcu

Jakimi zadaniami zajmują się pracownicy Twórczej Myjni?

-Trzeba zrobić plastiki, odkurzać, oponki trzeba zrobić i te szyby. Ta praca nie jest dla mnie aż taka trudna i to mi się podoba – mówi Sandra

Opiekunowie ograniczają liczbę klientów, bo najważniejsze nie są dochody, a zdrowie młodych ludzi. Nie mogą się przepracować.

-Lepiej żeby było siedem albo osiem niż trzynaście i robić to byle jak – komentuje Kamil

Warto dodać, że w organizacji myjni , która mieści się w podziemiach biurowca u zbiegu Sokolskiej i Chorzowskiej w Katowicach pomógł jeden z banków. Klienci często zostawiają sute napiwki, choć zwykle muszą się trochę naczekać – myjnia przyjmuje około 7-8 samochodów dziennie.