Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tydzień Kultury Beskidzkiej startuje już niebawem

Autor: w dniu 2023-07-27

To wydarzenie ma już wieloletnią tradycję i niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mowa o Tygodniu Kultury Beskidzkiej. 
Już po raz 60. w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej będzie odbywał się Tydzień Kultury Beskidzkiej. Ta największa w Europie folklorystyczna impreza rozpocznie się 29 lipca, a zakończy się 6 sierpnia.

– Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedno z najważniejszych wydarzeń w całorocznym kalendarzu imprez naszego regionu. Warto przypomnieć, że choć oficjalnie jego inauguracja datowana jest na 1964 rok, to tradycją nawiązuje one jeszcze do przedwojennego Święta Gór. Dla nas ma ono szczególne znaczenie. Mamy okazję pokazać zarówno mieszkańcom regionu, jak i gościom z całej Polski, jak bardzo różnorodne jest Województwo Śląskie, bo urok Beskidu Śląskiego czy Beskidu Żywieckiego, miast jak Wisła, Ustroń, Żywiec żyje w oderwaniu od stereotypu wielkomiejskości kojarzonej z dużymi ośrodkami aglomeracji. To zieleń i przyroda w pełnej krasie, góry, rzeki a także kultura góralska, z której tradycji możemy czerpać. Tydzień Kultury Beskidzkiej pozwala – i to w dosłownym znaczeniu – jej posmakować. Delektować się pięknem natury, poznać lub odkryć na nowo kulinaria, zapoznać się z muzyką, i lokalnymi zwyczajami, a przy tym odpocząć od codziennego zgiełku. Ta wspaniała wielopokoleniowa impreza, święto folkloru, niech znów sprawi, że wszystkie drogi przez najbliższe dni będą prowadziły do tej wyjątkowej części regionu. Serdecznie zapraszam! – podkreślił podczas konferencji prasowej anonsującej imprezę marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Tydzień Kultury Beskidzkiej – wystąpią zespoły z Polski i zagranicy

Podczas jubileuszowej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej zaprezentuje się aż 4 tysiące wykonawców, 77 zespołów z samej tylko Polski, kilkanaście grup zagranicznych m.in. z Czech, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Rumunii, będą też goście z tak odległych zakątków świata jak Palestyna, Maroko, Chile i Indie oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów.

– Taką swoistą folklorystyczną wisienką na tym artystycznym torcie będzie koncert Muzyka Świata, który 30 lipca odbędzie się właśnie w Wiśle. Na scenie zobaczymy Trebunie Tutki oraz formację Twinkle Brothers – mówi burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Poza koncertami w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej imprezę wypełnią wydarzenia towarzyszące: potańcówki ludowe, kiermasze sztuki, ludowej, pokazy rękodzieła i wyrobów owczych, warsztaty i animacje.

Szczegółowy program imprezy znajduje się pod adresem: www.tkb.art.pl w zakładce "szczegółowy program koncertów.".