Tydzień Skarbów na Politechnice Śląskiej

Autor: w dniu 2024-01-08

Rozpoczyna się Tydzień Skarbów organizowany przez Politechnikę Śląską. Wydarzenie realizowane jest w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Co przygotowali na ten czas organizatorzy?

Był "Tydzień Zimna", teraz przyszedł czas na 'Tydzień Skarbów". To wydarzenia w ramach 50 tygodni w Mieście Nauki. Dzisiaj początek wydarzenia organizowanego przez Politechnikę Śląską.

-Postanowiliśmy wydarzenie zorganizować w trzech lokalizacjach – w Gliwicach, Katowicach i Sosnowcu, ale część wydarzeń jest też online. Cieszymy się, bo w związku z tym więcej osób będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach – mówi Natalia Miler z Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej.

Tydzień Skarbów na Politechnice Śląskiej – co przygotowano?

Poniedziałek, 8 stycznia o pracy paleontologa opowie dr Dawid Surmik z Uniwersytetu Śląskiego. Wykład odbędzie się w szczególnej przestrzeni, służącej rozpowszechnianiu idei Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 – Kato Science Corner, zlokalizowanej u zbiegu ulic Pocztowej i Młyńskiej w Katowicach.

Tego samego dnia będzie można też wziąć udział w warsztatach "Skarby prehistorycznego świata – skamieniałości", odbywających się w Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu. Tu będzie można dotknąć i rozpoznać skamieniałe szczątki różnych grup zwierząt i poznać tabelę stratygraficzną, opisującą historię Ziemi.

We wtorek, 9 stycznia na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach będzie można zapoznać się z zasadami Geocachinigu. Ta rozpowszechniona na całym świecie gra terenowa, jest połączeniem alternatywnej, indywidualnej turystyki z marszem na orientację, z użyciem odbiorników GPS. Jej głównym celem jest odnalezienie skrytki – Geocache'a, założonej przez innego uczestnika zabawy. Osoby zakładające nowe skrytki starają się za ich pomocą wyeksponować wszelkie możliwe lokalne atrakcje, wzbogacone różnego rodzaju ciekawostkami historycznymi, przyrodniczymi, geologicznymi, które mają zachęcić do odwiedzenia danego terenu.

Goście dowiedzą się też, jak nowoczesne technologie ułatwiają poszukiwania skarbów. W ramach warsztatów poczujecie się jak operatorzy bezzałogowego statku powietrznego oraz zobaczycie świat widziany z jego perspektywy.

Na wtorek zaplanowano też wydarzenia dla poszukujących wiedzy. Trening liderskich kompetencji przyszłości poprowadzi dla Państwa dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. PŚ – psycholog o specjalności psychologii pracy, organizacji i zarządzania. Wydarzenie jest dedykowane wszystkim tym, którzy chcieliby odkryć swój potencjał liderski i określić kierunki rozwoju osobistego.

Z  aktualnymi obecnie problemami wielkoskalowego magazynowania energii będzie można zapoznać się podczas transmitowanego on-line wykładu pt. "Life after life of underground mines" (wykład w języku angielskim). Przedstawione tu zostaną możliwości wykorzystania infrastruktury pokopalnianej do magazynowania energii i dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie.

Środa, 10 stycznia to dzień odbywający się pod hasłem: Skarby w dłoni. W ramach warsztatów, skierowanych do uczniów szkół średnich i podstawowych uczniowie nauczą się samodzielnego oznaczania podstawowych cech makroskopowych minerałów, występujących w skorupie ziemskiej. Dodatkowo będzie możliwość przeprowadzenia obserwacji mikroskopowych tych minerałów. Warsztaty będą odbywały się na Wydziale GIBiAP Politechniki Śląskiej.

Czwartek, 11 stycznia to dzień poświęcony "nieziemskim" skarbom. Pozyskiwanie surowców mineralnych wymaga wykorzystania nowoczesnych maszyn i technologii górniczych. Coraz trudniejsze warunki pracy górników oraz konieczność sięgania po złoża do miejsc niedostępnych dla człowieka (głębin oceanicznych, przestrzeni kosmicznej) wymagają użycia robotów. W ramach warsztatów odbywających się na Wydziale GIBiAP Politechniki Śląskiej zaprezentowane będą maszyny górnicze stosowane aktualnie kopalniach podziemnych, a także zdalnie sterowane roboty, eksplorujące miejsca trudno dostępne. Będzie można dowiedzieć się, jak pracują maszyny górnicze i wcielić się w rolę ich operatora. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w poszukiwaniu i pozyskiwaniu minerałów w warunkach kosmicznych.

W tym samym dniu organizatorzy zapraszają również na wykład poświęcony meteorytom. O tym, czym są, skąd i dlaczego przybywają na Ziemię meteoryty i jakie kosmiczne ciała są ich źródłem opowie Kazimierz Mazurek – jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, a także kolekcjoner i właściciel jednej z największych w Polsce kolekcji meteorytów. Każdy słuchacz będzie mógł dotknąć takiego "kosmicznego" skarbu!

W piątek, 12 stycznia chętni spotkają się na Politechnice Śląskiej po zmroku, aby zobaczyć piękno świecących minerałów. W ramach wydarzenia studenci, działający w kole naukowym, zaprezentują kolekcję minerałów fluorescencyjnych, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Geologii Złóż, a także zdobytych podczas studenckich wyjazdów naukowych. Będzie można dowiedzieć się, co to jest luminescencja, jakie są jej rodzaje i dlaczego właściwie minerały świecą.

W Muzeum Geologii Złóż odbędzie się też pokaz pt. "Ile jest złota w Twoim smartfonie? – najcenniejsze i najdroższe metale", polegający na prezentacji rud metali wykorzystywanych w nowych technologiach.

W sobotę i niedzielę (13, 14 stycznia) goście będą mogli przyjść na Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie odbędzie się giełda minerałów, skał i skamieniałości. Giełda Skarbów Ziemi będzie miejscem spotkania kolekcjonerów, wystawców, hobbystów oraz sympatyków geologii i mineralogii. Zaprezentuje się tu kilkudziesięciu wystawców, a wśród nich grupa poszukiwaczy minerałów i skamieniałości, którzy na swoich stoiskach posiadają okazy pochodzące z Polski oraz różnych stron świata, a nawet pozaziemskie skały – meteoryty. Minerały, skamieniałości, wielobarwne kamienie szlachetne i ozdobne, stanowią również cenny surowiec pieczołowicie obrabiany przez rzemieślników i artystów oferujących podczas Giełdy bogaty asortyment biżuterii i wyrobów jubilerskich.

Zaplanowano również dodatkowe atrakcje, a wśród nich: stoisko edukacyjne Juraparku w Krasiejowie (w tym wykopaliska dla dzieci w piaskownicy ze szkieletem, makiety dinozaurów, skamieniałości), stoiska edukacyjne Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB: "Pierwsze kroki w świecie minerałów" i "Skamieniałości – ślady życia utrwalone w skałach". Będzie też można zobaczyć kolekcjonerską wystawę minerałów, pochodzących z najsłynniejszego w Polsce zagłębia skarbów – Strzegomia.

W trakcie Giełdy, w sobotę, 13 stycznia, odbędą się dwa wykłady, zaprezentowane w przystępnej formie przez dra Andrzeja Boczarowskiego z Uniwersytetu Śląskiego. Będą to tematy: "Dlaczego gwiazdy świecą?" i "Wszystkie gwiazdy Wszechświata". Słuchacze będą mogli zapoznać się z najnowszymi danymi, dotyczącymi ewolucji materii, od powstania Wszechświata do pojawienia się człowieka.

W niedzielę natomiast, 14 stycznia, zaplanowano wydarzenie dla seniorów, na wykład profesora Jana Duławy – specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii i angiologii. Dowiemy się jak zadbać o zdrowie – swój największy skarb.

Więcej informacji o wydarzeniach i zapisy na stronie: Tydzień skarbów w Mieście Nauki: 8–14 stycznia 2024 | Uniwersytet Śląski w Katowicach (us.edu.pl)