Tysiące uszek i „morze” barszczu. Odbyło się bytomskie kolędowanie

Autor: w dniu 2024-12-20

Uszka i barszcz w hurtowych ilościach. Za przygotowanie potraw odpowiedzialni byli uczniowie jednej ze szkół oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych.

Bytomski Rynek kolejny raz wypełnił się dźwiękami kolęd, zapachem wigilijnych potraw i świątecznymi ozdobami. W czwartek, 19 grudnia, już po raz 14. odbyło się Bytomskie kolędowanie ze świątecznym barszczem.

– Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy się spotkać przy wspólnym stole, podzielić się betlejemskim światłem i pokolędować. Dziękuję wszystkim, którzy włożyli swoje serce i pracę w przygotowanie naszego spotkania. Niech ten wyjątkowy czas będzie dla wszystkich chwilą odpoczynku i spotkań w rodzinnej atmosferze – mówił prezydent Mariusz Wołosz, składając bytomianom świąteczne życzenia.

Podobnie jak w ubiegłych latach do tego szczególnego dnia przygotowywało się wiele osób. Wigilijne potrawy przyrządzili uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych. Przygotowanych zostało 600 litrów barszczu i tysiące uszek. Młodzi cukiernicy przygotowali też ponad dwa tysiące pierników.

Bytomskie kolędowanie – nie tylko uszka, barszcz i wypieki

Jak co roku prezydent Mariusz Wołosz złożył bytomianom świąteczne życzenia oraz odebrał od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju, które następnie przekazał mieszkańcom.

O artystyczną oprawę plenerowej wigilii zadbali m.in. wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 i 2 oraz zespół Miechowici, Orkiestra Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu, mażoretki UKS Charms oraz harcerze z Hufca ZHP Bytom. Tego dnia odbył się też koncert  świąteczno-operetkowy Gabrieli Silvy i przyjaciół.

Fot. UM Bytom

Nie zabrakło też świątecznego jarmarku. W rozstawionych na Rynku stoiskach można było zakupić ręcznie malowane bombki i inne ozdoby choinkowe, przygotowane specjalnie na tę okazję przez bytomskie szkoły, stowarzyszenia, domy pomocy społecznej.

W przygotowanie tegorocznej plenerowej wigilii włączyło się także Stowarzyszenie MOST, które realizuje w Bytomiu projekt społeczny Zielone okno transformacji. To stowarzyszenie z 30-letnim doświadczeniem w realizacji projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a jej działania skupiają się na integracji, edukacji  oraz animacji społecznej. Na tych, którzy odwiedzili stoisko stowarzyszenia, czekał gorący bigos i ozdoby świąteczne wykonane przez uczestników warsztatów realizowanych w ramach działań organizacji.