Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Popkultura w połączeniu ze sztuką wysoką – taka będzie najnowsza wystawa w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. W piątek, 10 maja o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa czołowej polskiej artystki Beaty Ewy Białeckiej.

Jej prace scala tytuł: "Obraz w ubraniu":

-Obraz w ubraniu dlatego, że artystka na płótna nanosi nie tylko farbę, ale przede wszystkim wykonuje na nim fascynujące hafty. Ubiera kobiety, dziewczynki i w ten sposób prowadzi dialog z jednej strony z tradycyjną ikonografią, a współczesnością. W twórczości artystki pojawiają się nawiązania do znanych firm i marek odzieżowych – mówi nam  Anna Kempa-Gąsior z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Artystka akcentuje relacje między kulturą popularną a sztuką wysoką, tworząc dzieła, które są zarówno nośnikiem pamięci kulturowej, jak i odzwierciedleniem współczesnych czasów. Prace B. E. Białeckiej będąc nośnikami haseł reklamowych znanych marek odzieżowych, stają się punktem styku i komunikacji między światami sacrum a profanum. Poprzez tę interakcję, artystka zwraca uwagę na coraz głębsze zanurzanie się w kulturze konsumpcyjnej, zadając pytania o cierpienie związane z wiecznie nienasyconym pragnieniem nowości. Kolejnym istotnym elementem w twórczości Białeckiej jest "ubieranie" obrazów, czyli nakładanie koszulek inspirowanych tradycją wschodnią, maryjnymi sukienkami, czy szatami liturgicznymi. Ten proces, łączący malowanie i haftowanie, staje się dla artystki medytacyjnym doświadczeniem, nadając obrazom wyjątkowy, niemal eschatyczny charakter, prowadzący widza w głąb duchowej rzeczywistości.

Wstęp na piątkowy wernisaż jest bezpłatny

 

 

Wystawę będzie można zwiedzać do końca lipca. A wszystko pod naszym patronatem.