Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Autor: w dniu 2024-05-07

W Katowicach odbywa się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wśród gości ceremonii otwarcia znaleźli się premier Donald Tusk i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się dziś w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Tematem dominującym, jak zaznacza organizator Grzegorz Kuśpik, jest transformacja.

– Spotykamy się w szczególnym czasie. Świętujemy 20 rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dla polskiej gospodarki, dla regionów, miast, gmin były to dobre lata. Świętujemy, ale też nie stać nas na beztroskę. Ostatni czas przyniósł globalne zawirowania. Trwa wojna w Ukrainie i stoimy wobec nowych wyzwań, wymagających energii, solidarności i mądrej współpracy, stąd hasło tegorocznej edycji kongresu – "Transformacja dla przyszłości" – mówi organizator kongresu Grzegorz Kuśpik.

Samo wydarzenie jest areną do wymiany poglądów na najbardziej znaczące obecnie tematy związane właśnie ze wspomnianą transformacją, która odmieniana jest – jak zwykło się mówić – przez wszystkie przypadki.

– Kongres jest miejscem ważnych dyskusji i konkretnych działań związanych z transformacją. Mamy rekordowe środki pochodzące z Unii Europejskiej, mamy potencjał i pomysły, by przekuć je w sukces. Chcemy zmieniać Śląskie, sprawiać, by nasz region stał się miejscem w którym będziemy chcieli żyć, pracować i rozwijać się. Traktujemy proces transformacji jako szansę, nie tylko wyzwanie. Wspólnie jesteśmy w stanie poprawić jakość życia i zbudować przyjazny, zielony region dla kolejnych pokoleń – marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Premier Donald Tusk podkreślał, że Polska ma w Europie do odegrania ważną rolę.

– Polska jest dzisiaj europejskim liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy, przyszłości wszystkich Europejczyków. Począwszy od bezpieczeństwa, skończywszy na zdroworozsądkowym podejściu od czego są instytucje europejskie, od czego są procedury, jak wykorzystywać europejskie pieniądze i Polska jest liderem w czymś, co jest absolutnie bezcenne i z czego mamy powody być dumni, a historia tej dumy jest długa. Polska jest dzisiaj liderem w Europie tego, co jest nieuchwytne – tego ducha wolności, wiary w siłę demokracji  – mówił w swoim wystąpieniu premier Donald Tusk.

Premier odwołał się także do zagadnień związanych z bezpieczeństwem Polski:

Wystąpienie premiera dostępne jest w mediach społecznościowych:

Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w Katowicach po raz szesnasty. Potrwa do środy.

Zdjęcie wyróżniające: śląskie.pl