Ulgi dla uczniów i studentów. Koleje Śląskie przypominają o jednym
Autor: Artykuł sponsorowany w dniu 2024-10-10
Uczniowie i studenci jeżdżący na co dzień pociągami Kolei Śląskich mogą korzystać z ustawowych ulg i zniżek. Często jednak zdarza się, że zapominają, iż warunkiem korzystania z tańszych biletów jest posiadanie przy sobie ważnej legitymacji.
Legitymacja – zarówno ta uczniowska jak i studencka – nie może być zastąpiona, przypomina przewoźnik, zaświadczeniem z uczelni czy zdjęciem legitymacji w telefonie. Tymczasem konduktorzy nieraz spotykają się – wprawdzie niezbyt często, ale jednak – z takimi sytuacjami. O czym warto zatem pamiętać, żeby nie narazić się na potencjalne kary?
Ulgi dla uczniów i studentów w pociągach Kolei Śląskich – o czym warto pamiętać?
Ulgi na bilety kolejowe przysługujące uczniom i studentom reguluje ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Zgodnie z tymi regulacjami, studenci do ukończenia 26. roku życia mogą skorzystać z 51-proc. ulgi na zakup biletu. Dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych bilety jednorazowe są tańsze o 37 proc., a miesięczne o 49 proc. Warunkiem korzystania z tańszych biletów jest – zaznacza regionalny przewoźnik – posiadanie podczas przejazdu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej.
– Wrzesień i październik to miesiące, w których otrzymujemy więcej zgłoszeń i reklamacji od podróżnych, którzy dziwią się, że zaświadczenie o statusie studenta lub zdjęcie legitymacji w telefonie nie wystarczą do ulgowego przejazdu – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.
Skutki jazdy bez legitymacji
Ten, kto w trakcie kontroli nie będzie miał dokumentu uprawniającego do ulgi, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Kierownik pociągu lub członek drużyny konduktorskiej proponuje opłatę dodatkową w wysokości 60 zł i zakup biletu w regularnej cenie. Kiedy pasażer odmówi, musi liczyć się z większym wydatkiem, bo otrzyma wtedy wezwanie do zapłaty na kwotę 240 zł.
– Wystawienie wezwań do zapłaty na taką kwotę to ostateczność. Zawsze staramy się wybrać najkorzystniejsze dla pasażera rozwiązanie – podkreśla rzecznik prasowy Kolei Śląskich.
Podkreśla przy tym, że we wrześniu wystawiono tylko trzy takie wezwania, a od początku roku – 20.
Bilety Kolei Śląskich można kupić z większą zniżką niż ta ustawowa. Wszystko za sprawą 10-proc. rabatu, który oferują w biletomatach oraz elektronicznych kanałach sprzedaży: w internetowym systemie sprzedaży e-KŚ oraz w aplikacjach i na stronach: e-Podróżnik, SkyCash, mPay, BILKOM i KOLEO.
Artykuł sponsorowany