Umińska-Kajdan: Jest to priorytet tej kadencji
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-10-30
Gościem Marka Durmały w Rozmowie Dnia Radia Piekary jest Sława Umińska-Kajdan – prezydent Piekar Śląskich. W trakcie dyskusji mówiono między innymi o wolnej wigilii, urlopie macierzyńskim uzupełniającym, kondycji służby zdrowia, kasach chorych, sytuacji piekarskiej "urazówki", szpitala miejskiego, pieniądzach dla samorządów, wpływie Nowego Ładu na finanse samorządów, remontach dróg w mieście, likwidacji kopalń, terenach po KWK "Andaluzja" i KWK "Piekary", budowie basenu, inwestycjach prowadzonych w mieście, kobietach w polityce, problemach demograficznych,
– Myślę, że tak. Ten dzień, przynajmniej w instytucjach państwowych, jest fikcją. To czas składania życzeń, dużego rozluźnienia, nikt poważnie o pracy nie myśli. Pytanie czy kosztem tego nie zlikwidować innego dnia wolnego. Uważam, że to dzień szczególny – mówi na temat wolnej wigilii gość Marka Durmały w Rozmowie Dnia Radia Piekary Sława Umińska-Kajdan – prezydent Piekar Śląskich.
Nie zabrakło zagadnień związanych ze szpitalem miejskim.
– Ciągle nie mogę zrozumieć – prawdopodobnie jedyny szpital w regionie, w pełni spełniający wszystkie wymogi rozporządzenia ministra zdrowia, a nie jest to premiowane, nie jest to należycie doceniane. Cóż, że ryczałt nam nominalnie wzrasta, kiedy koszty są galopujące, co uda nam się zaoszczędzić na przesunięciach, reorganizacji, likwidacji łóżek, zjadają nam ustawowe podwyżki, które jesteśmy zobowiązani wypłacić – odniosła się do sprawy Umińska-Kajdan.
W kwestii finansów samorządów:
– To zasypywanie dziur – powiem wprost. Czy to kwota wystarczająca? Nie. Oczekiwaliśmy na niego większą kwotę – mówiła o pieniądzach dla miasta. – Samorządy z trudem dopinają budżety. Pochylamy się nad projektem na 2025 rok – dodała. Podkreśliła również, że ważne jest dbanie o drogi w mieście:
– Jest to priorytet tej kadencji. Będę dokładała starań, żeby przede wszystkim środkami zewnętrznymi remontować czy wręcz budować – bo są i takie potrzeby – nowe drogi – mówiła. Nie zabrakło również zagadnień związanych z kopalniami, co jest szczególnie bliskie mieszkańcom regionu.
– Nie likwidujmy wszystkiego, równając z ziemią. Doświadczeni specjaliści wskazują na przykład Niemiec. Owszem – tam zlikwidowano kopalnie, ale utrzymywana jest infrastruktura, są one zadbane. Podobno można je uruchomić od 8 miesięcy do roku nawet i eksploatować – odniosła się do zagadnienia.