Teraz gramy:

Title

Artist
Background

VI Bieg Kolorowej Skarpety już jutro w Katowicach!

Autor: w dniu 2023-03-17

Tradycją stał się Bieg Kolorowej Skarpety. Organizowany od kilku lat z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa jest formą integrowania osób chorych ze społeczeństwem.

VI Bieg Kolorowej Skarpety odbędzie się jutro, 18 marca, w Katowicach. Start i meta będą znajdować się przy szkole Arka Noego znajdującej się przy ulicy Gromadzkiej 59 w Katowicach.

VI Bieg Kolorowej Skarpety – trzeba się zapisać

Organizatorem wydarzenia, które odbywa się z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, jest NSSP "Arka Noego", której uczniami są osoby z Trisomią 21. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby dorosłe. Obowiązują zapisy poprzez wysłanie emaila na promocja@fundacjaarkanoego.pl lub w dniu zawodów. Udział w wydarzeniu jest darmowy.

To tradycja!

To już tradycja, że w okolicach 21 marca, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, Fundacja Arka Noego, która w katowickich Panewnikach prowadzi Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym, w tym osób z zespołem Downa, organizuje Bieg Kolorowej Skarpety.

– Ideą Biegu Kolorowej Skarpety jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi, a co za tym idzie zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie – podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner, prezes Fundacji Arka Noego.

Dystans biegu, którego trasa przebiega leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty, wynosi 3,21 km. Trasę można pokonać biegiem, marszem lub spacerem. Start o godz. 10.00. Biuro zawodów, gdzie należy się zarejestrować i odebrać pakiety startowe, będzie otwarte od godz. 9.00. Udział w wydarzeniu mogą wziąć osoby dorosłe. Podczas biegu nie jest prowadzona klasyfikacja, nie ma pomiaru czasu. Wszyscy, którzy ukończą bieg – co podkreślają organizatorzy – są zwycięzcami i otrzymają pamiątkowe medale. Nie ma wpisowego. Będą wystawione skarbonki, by wesprzeć Arkę Noego na rozbudowę budynku szkoły.

Symboliczny bieg i symboliczna data

Dystans biegu, a także data Światowego Dnia Zespołu Downa nie są przypadkowe. 21.03 oraz 3,21 nawiązują do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

– Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa, wyzwań życia społecznego, ale także ich wyjątkowości. Zachęcamy uczestników do założenia kolorowych skarpetek, które są częścią każdego pakietu startowego. Jesteśmy pewni, że 18 marca w Katowicach to będzie święto radości, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe – podsumowuje Magdalena Skorupa-Grajner.

Więcej informacji na stronie: www.fundacjaarkanoego.pl.