Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tradycje górnicze docenione przez ministra

Autor: w dniu 2023-03-17

Tradycje górnicze związane z działalnością orkiestr dętych, jak i kultem św. Barbary zostały docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej" decyzją wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Tradycje górnicze na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Dziś zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej stanowią kluczowy element tożsamościowy miejscowej ludności, skupionej wokół Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz lokalnych parafii. W ramach organizowanych każdego roku uroczystości Barbórkowych, w parafii Świętych Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach wystawiana jest bulla Papieska z 1747 roku, potwierdzająca założenie Bractwa Świętej Barbary w Tarnowskich Górach. Wśród lokalnych tradycji znajdują się zjawiska zarówno z przestrzeni sacrum, jak i profanum, w tym uroczystości Barbórkowe, obejmujące: msze, uroczystości przy kapliczkach, wspólną biesiadę. Ciągle żywe jest też pozdrowienie ,,Szczęść Boże''. Informacją o wpisaniu na listę podzieliło się w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej: