Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tradycja górniczych orkiestr dętych Górnego Śląska na liście dziedzictwa

Autor: w dniu 2023-03-17

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o wpisaniu tradycji kulturowych górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wpis obejmuje tradycje górnośląskich orkiestr górniczych – nierozerwalnie związanych z istnieniem kopalń i śląskim etosem pracy. Decyzja o ujęciu Orkiestr na prestiżowej liście jest efektem wieloletnich starań Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu o to, by kultywować tradycje tego fenomenu – któremu, wraz z kolejnymi zamykanymi zakładami górniczymi, groziłoby zapomnienie.

Tradycja górniczych orkiestr dętych Górnego Śląska

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego kraju. Prowadzi ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Obecnie znajdują się na niej m.in. Obchody Barbórki (wpisane na Listę w 2018 roku staraniem Muzeum Górnictwa), ale też takie inne unikatowe zjawiska, jak szopkarstwo krakowskie, plecionkarstwo, czy wytwarzanie koronki koniakowskiej.

Fot. Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

To kolejny sukces Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w zakresie dokumentowania i popularyzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.