Teraz gramy:

Title

Artist
Background

W Zabrzu powstała pierwsza taka szkoła w Polsce. Ma wyjątkowego patrona

Autor: w dniu 2023-11-16

To pierwsza w Polsce szkoła, której patronem jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbyła się uroczystość z udziałem prezesa fundacji – Jurka Owsiaka.

Społeczność Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 41 świętowała w środę, 15 listopada, jubileusz 40-lecia placówki, a także nadania jej imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uroczystość była okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć, wspomnień oraz spotkań wśród przyjaciół szkoły.

Pierwsza taka szkoła w Polsce. Jej patronem WOŚP

Uczniowie zaprezentowali podczas wczorajszej uroczystości program artystyczny, a wśród zaproszonych gości znaleźli się zarówno przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, jak i Jurek Owsiak – prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Warto podkreślić, że zabrzańska placówka jest pierwszą szkołą w Polsce, której patronem jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Taki wybór nie był przypadkowy – SPS nr 41 od lat angażuje się w działalność WOŚP, a nadanie jej imienia honoruje działania zarówno nauczycieli, jak i uczniów na rzecz Orkiestry. Jak podkreślają pedagodzy szkoły ta aktywność przyczyniła się do integracji wspólnoty szkolnej, a także rozwija w podopiecznych empatię i świadomość, że każdy może czynić dobro dla innych.

– Odtąd już nie sami, lecz ramię w ramię z naszym wspaniałym patronembędziemy przeżywać kolejne jubileuszeszkoły – mówiła podczas uroczystości dyrektor SPS nr 41 Jolanta Mazur. – Z całego serca dziękujemy twórcom i założycielom WOŚP za 31. lat pełnego zaangażowania i pracy na rzecz potrzebujących i chorych oraz za to, że wyrazili zgodę na nadanie naszej szkole imienia tej niezwykłej organizacji. Dziękujemy Radzie Miasta Zabrze i wszystkim osobom wspierającym to nasze marzenie – podsumowała dyrektor.

WOŚP wesprze szkołę

Przedstawiciele zabrzańskiego magistratu podkreślają, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wesprze szkołę. Ma sfinansować zakup stołu rehabilitacyjnego, pionizora dynamicznego, sali doświadczalnej, urządzeń do masażu i platformy wielofunkcyjnej. Łączna kwota przekazanego sprzętu wyniesie ponad 206 tysięcy złotych.

– Dziękuję zabrzańskim sztabom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za rokroczne wsparcie i zaangażowanie. Wasza praca, a także dobroczynność wszystkich darczyńców przynosi owoce również w Zabrzu. Szpital Miejski w Zabrzu i Śląskie Centrum Chorób Serca otrzymały dotychczas od fundacji 245 szt. urządzeń – powiedział Jurek Owsiak.

Jak prezes WOŚP wspomina wczorajszą wizytę?

Dziś byliśmy w Zabrzu, w Szkole Podstawowej nr 41, która zdołała, co uważamy za absolutny cud, zatwierdzić urzędowo imię swojej szkoły – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To szkoła specjalna, która uczy dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Przykład super atmosfery, super zaangażowania, super roboty. Otwierając uroczystość nadania placówce imienia, zdecydowaliśmy także o zakupie super potrzebnych urządzeń do prowadzenia rehabilitacji, za ponad 200 tys. złotych. Akademia, która przerodziła się w fantastyczne, energetyczne spotkanie. Dzieciaki, które spędziły kilkadziesiąt godzin na przygotowaniu programu artystycznego, zrobiły to rewelacyjnie. Napawa to ogromną otuchą, że zawód nauczyciela jest tak ważnym w wychowywaniu Polaków od najmłodszych lat, a w przypadku szkoły specjalnej jest to wielokrotnie większy wysiłek, którego efekty dzisiaj pozwalały bić brawo non stop – poinformował w mediach społecznościowych.

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 41 im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu kształci dzieci z niepełnosprawnością intelektualną  w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim, z autyzmem oraz innymi niepełnosprawnościami w rozwoju. W ramach placówki funkcjonują również oddziały przedszkolne, a także wczesne wspomaganie rozwoju dzieci z trudnościami. Szkoła została ustanowiona również wiodącym ośrodkiem koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczym realizującym zadania z zakresu administracji rządowej wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" na obszarze powiatu zabrzańskiego.