Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wakacje kredytowe – co to jest i jak z nich skorzystać?

Autor: w dniu 2022-12-15

Dnia 29 lipca 2022 roku weszły w życie nowy przepisy, dzięki którym możesz zawiesić spłatę kredytu mieszkaniowego nawet na 8 miesięcy. Są to tzw. wakacje kredytowe.

Z tej ustawy wynika, że możesz skorzystać z odroczenia spłaty kredytu hipotecznego w czasie. Jednak, aby mieć taką możliwość, umowa kredytowa musiała być zawarta przed 1 lipca 2022 r. Natomiast termin kredytowania musi przypadać co najmniej 6 miesięcy od tej daty. Co to są wakacje kredytowe? Jak z nich skorzystać? To i wiele więcej w tym artykule. Życzymy miłej lektury.

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w polskich złotówkach w celu nabycia nieruchomości, która jest przeznaczona do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Karta kredytowa i inne zobowiązania finansowe wobec banku nie dotyczą wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

 Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Jeśli spłacamy kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na kupno mieszkania oraz spłacamy pozostałe warunki określone w ustawie, to możemy skorzystać z rządowych wakacji kredytowych. Aby z nich skorzystać, należy złożyć stosowny wniosek do banku, który udzielił finansowania. W zależności od funkcjonalności danej instytucji finansowej wnioski można składać:

  • pisemnie,
  • drogą e-mailową,
  • przez bankowość elektroniczną.

Formularz wypełniony pisemnie można złożyć bezpośrednio w oddziale banku lub wysłać kurierem. Banki mają 21 dni na potwierdzenie przyjęcia wniosku od daty jego otrzymania. Jednak zazwyczaj dzieję się to szybciej. Brak potwierdzenia ze strony banku nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia rat kapitałowo-odsetkowych.

 Kiedy wakacje kredytowe są dobrym pomysłem?

Wakacje kredytowe to świetne rozwiązanie dla osób, które mają trudności finansowe i również dla tych, którzy odczuwają skutki inflacji najbardziej. Jednak jest to bardzo indywidualna kwestia i każdy sam musi przeliczyć, jakie ma możliwości finansowe. Jeśli Twoja rata wzrosła o 50% lub więcej, to wakacje kredytowe będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli jesteś osobą, która ma możliwość spłaty kredytu normalnie, to również możesz rozważyć skorzystanie z wakacji kredytowych. Środki, które miałyby być wstrzymane, w późniejszym okresie możesz przeznaczyć na spłatę kapitału, co pomniejszy kapitał do spłaty, w związku z czym będziesz miał mniejsze odsetki do spłaty w przyszłości. .

Czy korzystanie z wakacji kredytowych wiąże się z jakimiś zagrożeniami?

Wakacje kredytowe to zawieszenie rat kredytu hipotecznego na określony czas. Możesz z nich korzystać, jeśli wiesz, że np. przez kilka miesięcy nie będziesz mógł spłacać rat kredytu, bo szykuje Ci się większy wydatek. Jednak mogą one, w zależności od banku, wpływać na naszą zdolność kredytową. Fakt ten zostanie odnotowany w bazie BIK, więc wakacje kredytowe i zdolność kredytowa mogą mieć ze sobą dużo wspólnego. Bank przed udzieleniem nowego zobowiązania dowie się, że skorzystałeś z opcji zawieszenia spłaty i w związku z tym może zwiększyć koszt nowego kredytu w obawie przed Twoim brakiem płynności finansowej.

Materiał powstał we współpracy z partnerem.