Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Walentynki po bieruńsku, czyli… jakie?

Autor: w dniu 2023-01-12

Walentynki dopiero 14 lutego, ale zakochani już teraz mogą zastanowić się nad tym, by w oryginalny sposób wyznać miłość swojej bliskiej osobie. Można to zrobić… po śląsku. 

Jak wyznasz miłość swojemu karlusowi lub swojej freli? Urząd Miasta Bierunia ogłosił konkurs na najpiękniejsze życzenia, które zostaną wykorzystane w wydanej przez Miasto Bieruń kartce walentynkowej. Co ważne, mają być one napisane w pięknej, ślonskiej godce!

Walentynki po bieruńsku

Choć do walentynek zostało jeszcze trochę czasu, to Bieruń już rozpoczął przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Nie ma co się dziwić. To właśnie w Bieruniu odbywa się słynny odpust ku czci św. Walentego.

– Co roku, 14 lutego do Sanktuarium św. Walentego pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest już od kilku wieków. Od 2003 roku św. Walenty jest oficjalnie patronem Bierunia. W ostatnich latach "walentynki" po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń – mówi Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia.

Miasto Bieruń ogłasza wyjątkowy konkurs walentynkowy. Chodzi o stworzenie dowcipnych i pomysłowe życzeń walentynkowych… po śląsku. Najciekawsze z nich zostaną wykorzystane w wydanej przez miasto unikalnej kartce walentynkowej. Oprócz nagrody głównej, przyznana zostanie też nagroda publiczności! Zwycięzcy otrzymają upominki z logo "Bieruń Ci przaje".

Co należy zrobić, by wziąć udział w konkursie?

Przedstawiciele bieruńskiego magistratu przybliżają szczegóły organizowanego konkursu.

– Przede wszystkim zapraszamy na nasz odnowiony facebookowy fanpage "Zakochaj się w Bieruniu", gdzie znajduje się dokładny regulamin konkursu. – wyjaśnia Agnieszka Kijas, rzeczniczka Urzędu Miasta w Bieruniu. Treść życzeń powinno się umieścić jako komentarz do postu w mediach społecznościowych:

Fanpage "Zakochaj się w Bieruniu" to element szerszego projektu, ponieważ już niebawem miasto będzie wydawało własny podcast pod tym samym tytułem.

– Podcasty to audycje dostępne przez internet, które cieszą się rosnąca popularnością – wyjaśnia Kijas. – Głównie dlatego, że można ich słuchać o dowolnej porze i w trakcie wykonywania innych czynności; na przykład podczas spacerów, biegania, jazdy samochodem albo w trakcie wykonywania domowych obowiązków – dodaje.

Jak zapowiada miasto, pierwszy odcinek podcastu "Zakochaj się w Bieruniu" opublikowany zostanie jeszcze w styczniu. Jego tematem będzie Walencinek. Tą pieszczotliwą nazwą mieszkańcy określają zabytkowe Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu.

Odpust ku czci św. Walentego

Na tegoroczny odpust ku czci św. Walentego Miasto Bieruń przygotowało wiele niespodzianek. Na miejskim stoisku będzie można m.in. zdobyć unikalna kartkę walentynkową, którą można potem wręczyć swojej sympatii. Będzie też można zrobić sobie walentynkową sesję zdjęciową w specjalnie na tę okazję przygotowanej plenerowej ramce. Na wszystkich odwiedzających czekać będą także walentynkowe słodkości.

Ponadto w konkursach będzie można zdobyć walentynkowe zestawy gadżetów z logo "Bieruń Ci przaje". Aby nie przegapić konkursów warto obserwować miejskie profile w mediach społecznościowych (facebook, Instagram): Miasto Bieruń i Zakochaj się w Bieruniu. Do wygrania będą także słynne bieruńskie całuski – przysmak dostępny tylko przy specjalnych okazjach!