Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Będzie można zobaczyć lokomotywę od dołu, wejść do parowozowni, spotkać legendy kolei oraz wziąć udział w paradzie lokomotyw. 14 i 15 września odbędą się 170 urodziny "wąskotorówki".

Górnośląska wąskotorówka powstała w połowie XIX wieku, a sieć wąskich torów szybko połączyła niemal wszystkie zakłady przemysłowe na Górnym Śląsku. Dziś to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej tego typu na świecie. Oprócz dostojnego wieku wyróżniają ją też nietypowe rozwiązania techniczne takie jak dwa zderzaki, a nie jak na wszystkich innych wąskotorówkach – jeden, czy nietypowy rozstaw szyn: 785 mm.

Warto wspomnieć Rudolfa Pringsheima

To odważny przedsiębiora, który w lot dostrzegł zalety kolei wąskotorowej i doprowadził ją do rozkwitu. Z okazji urodzin wąskotorówki jego duch przybędzie na stację i chętnie opowie o dawnych czasach.

Podróż koleją wąskotorową to niesamowite przeżycie, bo historyczne wagony, oprócz  lokomotywy spalinowej, prowadzi prawdziwie magiczny parowóz – Ryś, zwany również przez niektórych Ryszardem. Dzięki niemu możemy przenieść się w najbardziej romantyczny czas na kolei – czyli wiek pary. To nie wszystko, bo trasa pomiędzy Bytomiem, Tarnowskimi Górami, a Miasteczkiem Śląskim prowadzi przez ciekawy i zróżnicowany krajobraz wschodniej części Górnego Śląska.

Dlaczego warto odwiedzić stację Bytom Karb Wąskotorowy 14 i 15 września?

Bo na wszystkich tych którzy planują uczestniczyć w wydarzeniu czekają przewodnicy-entuzjaści kolei, którzy z  zaangażowaniem opowiedzą o historii i  tajnikach funkcjonowania wąskotorówki. Poza tym podczas wydarzenia będzie można przejechać się pociągami i drezyną, a do tego odbędą się także pokazy kolejowego ratownictwa technicznego.  "Wisienką na torcie", w sobotni wieczór, będzie Parada Lokomotyw – pierwsza w 170-letniej historii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Program imprezy

14 i 15 września na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy będą przygotowane atrakcje takie jak:

1. Zwiedzanie stacji z przewodnikiem – przewodnicy oprowadzą po zabudowaniach stacji, pokażą na codzień niedostępne zakamarki, opowiedzą ciekawostki i historie. Oprowadzania będą się rozpoczynać w pobliżu budynku nastawni BKw po zebraniu grupy ludzi powyżej 5 osób. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 20:00, ostatnie oprowadzanie rozpocznie się maksymalnie o 19:30.
2. Lokomotywa od spodu – Wnętrze lokomotywy to ukazanie zakamarków lokomotyw, do których na co dzień dostęp mają jedynie serwisanci. Mechanicy opowiedzą o współpracy poszczególnych podzespołów lokomotywy, wyjaśnią, czy lokomotywa ma skrzynie biegów, ile cylindrów ma silnik i ile lokomotywa pali na 100 kilometrów. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:30.
3. Izba Tradycji – w  mini muzeum zapoznać będzie można się z pamiątkami, dawnymi urządzeniami i przedmiotami z GKW.
4. Drezyna ręczna – czy brakuje Wam wysiłku fizycznego? Jeśli tak to ta atrakcja jest dla Was. To tutaj wypróbujecie swoje siły przejeżdżając kilkaset metrów na tej mobilnej siłowni. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:30.
5. Rudolf Pringsheim i Świetlik Bytomski – niezastąpiony Andrzej Chłapecki wraz z Fundacją Osobliwości wcielą się w rolę ojca sukcesu GKW w wieku XIX oraz dobrego ducha Bytomia. Opowiedzą o początkach i trudnościach, o sukcesach i wymaganiach. Animacja odbywać się będzie z wykorzystaniem wagonu salonowego z 1912 roku. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00
6. Industrialny plac zabaw – dobra zabawa dla całej rodziny gwarantowana! Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00
7. Dmuchane szaleństwo – Dmuchane zamki to atrakcja przeznaczona dla najmłodszych uczestników, gdzie mogą się oni bezpiecznie wyszaleć. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00
8. Kolejowe ratownictwo techniczne – to profesjonaliści którzy pokażą jak wkoleja się wagon i jakich narzędzi się do tego używa. Odpowiedzą również na wszystkie nurtujące  pytania. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00 – TYLKO W SOBOTĘ
9. Kampania BEZPIECZNY PRZEJAZD – PKP Polskie Linie Kolejowe zapraszają na stoisko swojej kampanii o bezpieczeństwie na przejazdach. To kampania społeczna, mająca na celu uświadomienie użytkownikom dróg oraz uczniom szkół podstawowych i gimnazjów jak wielkie znaczenie ma zachowanie ostrożności podczas pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00 – TYLKO W SOBOTĘ
10. Symulator EN57 – Symulator pracy maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57 – ikony polskiej kolei. W tym miejscu każdy będzie mógł się poczuć jak maszynista i sprawdzić swoje umiejętności w prowadzeniu najpopularniejszego pasażerskiego pociągu w Polsce. Jego kształt, kolory, dźwięki i potoczną nazwę zna każdy, kto jeździ pociągami. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00
11. PARADA LOKOMOTYW – w sobotę wieczorem odbędzie się pierwsza w historii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych parada lokomotyw. Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę, 14 września od godziny 20:10 na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy (Bytom, ul. Reja).

Fot: Łukasz Gomuluch