Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Węże i jaszczurki w mieszkaniu. Interweniowały służby

Autor: w dniu 2023-09-07

Sporą grupę podopiecznych miał w swoim mieszkaniu pewien mężczyzna. Nie zapewnił im jednak stosownej opieki, więc na miejscu interweniowały służby. 

W poniedziałek bytomscy policjanci wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii weszli do mieszkania, gdzie znajdowały się zwierzęta egzotyczne. Właściciel nie zapewnił im jednak właściwych warunków do życia. Mundurowi zabezpieczyli kilkanaście sztuk węży oraz jaszczurek.

Węże i jaszczurki w centrum miasta

Bytomscy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii ujawnili w jednym z mieszkań w centrum Bytomia zwierzęta egzotyczne, które utrzymywane były niestosownych dla nich warunkach. Właściciel węży, jaszczurek, pająków oraz szczurów miał co prawda stosowne zezwolenia, ale nie zapewnił swoim podopiecznym: 27 pytonom oraz 9 gekonom należytej opieki, określonej przepisami.

Właściciel zwierząt, decyzją Powiatowego Inspektora Weterynarii musi, w ramach programu naprawczego, musi poprawić warunki bytowe zwierząt w określonym terminie.

Policjanci przypominają, że zwierzę nie jest zabawką, ani rzeczą i wymaga należytej opieki. To istota żywa, która czuje i cierpi.

"Jeśli nie potrafimy w odpowiedni sposób zadbać o jego potrzeby, nie decydujmy się na zakup. Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, które należy zgłosić organom ścigania. Ustawa o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku, reguluje zasady obchodzenia się ze zwierzętami i zawiera stosowne przepisy karne dotyczące ich niewłaściwego traktowania. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 3 lat więzienia, a w przypadku, gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, do 5 lat pozbawienia wolności." – czytamy w policyjnym komunikacie