Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Why war? Wystawa w Muzeum Śląskim

Autor: w dniu 2023-02-22

"Why war?" to tytuł czasowej, plenerowej wystawy prezentowanej w Muzeum Śląskim w Katowicach od 22 lutego do 31 sierpnia. Można będzie zobaczyć 15 współczesnych plakatów antywojennych autorstwa twórców pochodzących z różnych części świata, w tym z Ukrainy.

24 lutego 2022 roku miała miejsce rosyjska inwazja na Ukrainę, która zapoczątkowała pełnoskalowe działania wojenne. Walka toczy się także na froncie artystycznym i kulturowym. Twórcy z całego świata uwieczniają najważniejsze momenty, tragedie i nastroje ludzi, utrwalając ducha wydarzeń, których wszyscy jesteśmy świadkami.

"Why war?" Wybór plakatów antywojennych

Plakaty wybrane przez kuratorkę wystawy – Anastasię Alforovą – tworzyli młodzi artyści, przeważnie absolwenci ASP z różnych krajów: większość z Ukrainy, jednak nie zabraknie także prac z Polski, Czech, Japonii, Brazylii czy Peru.

Celem wystawy jest wywołanie refleksji na temat wydarzeń militarnych w Ukrainie oraz wzmocnienie w twórcach poczucia, że ich aktywność jest ważna i zauważalna, nie tylko na Facebooku, gdzie większość publikuje swoje prace. Sztuki wizualne odzwierciedlają uczucia i nastroje artystów, a często oddziałują na odbiorców, tworząc przestrzeń dla empatii, do dzielenia się swoimi emocjami czy spostrzeżeniami.

Plakaty, które wybrałam, naświetlają różne aspekty wojny prowadzonej dzisiaj przez Rosję na terenach Ukrainy. Jedne mówią o wielkich tragediach, które wydarzyły się w konkretnych miastach, takich jak: Bucza, Irpień, Mariupol, Izium. Inne – pokazują oblicze wroga, z którym musieliśmy jako naród stanąć twarzą w twarz. Są też prace odzwierciedlające ból, cierpienie, strach, a jednocześnie odwagę i siłę tych, którzy stawiają opór przemocy w Ukrainie.

Wojna trwa już rok. Ludzie są psychicznie zmęczeni, nie nadążają (albo często też nie chcą) śledzić w mediach wszystkich wiadomości związanych z działaniami wojennymi. Ta wystawa jest moją próbą przypomnienia, że wojna w Ukrainie (na kontynencie europejskim) wciąż trwa i cały kraj – cały naród sąsiadujący z Polską – żyje w stanie wojny, w ciągłym strachu o życie swoje i bliskich – mówi pochodząca z Charkowa absolwentka Kharkiv State Academy of Design and Fine Arts, kuratorka wystawy Anastasia Alforova.

Plakaty antywojenne prezentowane będą od 22 lutego do 31 sierpnia 2023 na terenie zewnętrznym Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Tagi