Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wiadomo, kiedy zostanie otwarte Egzotarium w Sosnowcu

Autor: w dniu 2023-10-10

Dziś w godzinach popołudniowych zorganizowano w Sosnowcu briefing prasowy. Stał się okazją do tego, by przybliżyć zagadnienia związane z powstającym Egzotarium.

Gospodarze tego spotkania podkreślili, że mieszkańcy miasta oczekują na informacje dotyczące tej ważnej inwestycji. Głos zabrali między innymi, oprócz prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak.

Egzotarium ważną inwestycją. Kiedy będzie dostępne dla zwiedzających?

W trakcie spotkania z dziennikarzami wybrzmiało to, że wsparcie dużych zadań przy pomocy środków europejskich jest ważne, by można było je sprawnie realizować. To właśnie dzięki nim możliwe było postawienie nowego obiektu, który zastąpił ten powstały w 1956 roku. Prezydent Chęciński podkreślił, że Egzotarium to nie wszystko, bo ważny jest też park bioróżnorodności w Parku Fusińskiego. Nowa inwestycja będzie przybliżać młodym osobom wiedzę na temat rodzimych gatunków flory. Sama inwestycja kosztuje niemal 70 milionów złotych i ma przyciągnąć gości z całego regionu.

-Zapraszamy do miejsca, w którym będzie można poznać przyrodę, bo będzie tutaj gotowe minikino, w którym będzie można dowiedzieć się o przyrodzie. Zapraszamy do Sosnowca, bo to kolejny obiekt na mapie naszego regionu, który będzie zmieniał oblicze tego regionu – mówił podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Marszałek Jakub Chełstowski podkreślił, że realizacja tego zadania jest dużym wyzwaniem – można je porównać do tego, które zrealizowano w przypadku Planetarium Śląskiego, które od momentu otwarto 600 tysięcy odwiedzających.

-To od strony architektonicznej bardzo ciekawe miejsce i od strony zawartości. Cieszę się, że program operacyjny tak w praktyce wygląda. Jeśli ktoś w Polsce mówi, że środki europejskie są nam niepotrzebne i zastąpimy sobie to Polskim Ładem, jest manipulantem. My tych środków potrzebujemy bardzo dużo, bo takich inwestycji mogłoby powstać jeszcze więcej, bo właśnie o to w tym chodzi, by pokazywać jakość regionu i Sosnowiec jest absolutnym liderem tych zmian, podobnie jak w części centralnej Katowice – mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Podkreślił, że szczególnie najmłodsi będą mogli mieć kontakt z przyrodą. Egzotarium otwarte będzie 2 grudnia.

Inwestycji pogratulował też obecny na miejscu przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak. Szczegóły dotyczące tej inwestycji będzie można śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych: