Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Generałowie złożyli rezygnację. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy?

Autor: w dniu 2023-10-10

Szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak i dowódca operacyjny generał Tomasz Piotrowski podali się do dymisji – poinformowała "Rzeczpospolita".

Wnioski o dymisję obydwu dowódców miały już wpłynąć do Kancelarii Prezydenta. Według informacji "Rzeczpospolitej" to skutek działań kierownictwa resortu obrony, którego generałowie nie akceptowali.

Konflikt miał rozpocząć się w maju, gdy szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak publicznie sformułował zarzuty pod adresem dowódcy operacyjnego i oskarżył go o zaniedbania w sprawie pocisku, który uderzył w terytorium Polski w grudniu ubiegłego roku.

To nie wszystko, bo według Rzeczpospolitej minister Błaszczak miał pomijać Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych między innymi w zakresie działań podejmowanych przy polsko-białoruskiej granicy czy tych związanych z ewakuacją Polaków z Izraela. Zadania te miały być, informuje "Rz", bezpośrednio do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.Problemem było również wykorzystywanie armii w trakcie kampanii wyborczej.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Fot. zdjęcie ilustracyjne pixabay