Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wieża szybowa „Julian I” przejęta przez miasto. Jak zagospodarowany będzie teren?

Autor: w dniu 2024-04-03

Piekary Śląskie nawiązują porozumienie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A. w sprawie przekazania na własność Szybu "Julian I" w ręce miasta. Wraz z szybem kopalni przekazana ma zostać przylegająca do niego działka oraz droga dojazdowa. Udało się również pozyskać środki z Unii Europejskiej w wysokości 4,2 mln zł, które mają zostać zainwestowane w "Zwiększenie roli kultury i turystyki poprzez rewitalizację Wieży Wyciągowej szybu "Julian I" w Piekarach Śląskich". Miasto poprosiło mieszkańców, by podzielili się swoimi pomysłami na zagospodarowanie tego terenu.

Jeden z symboli Piekar Śląskich, czyli wieża szybu Julian I w rękach miasta. Została już podpisana umowa ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w sprawie przekazania nie tylko obiektu, który jeszcze nie tak dawno był częścią piekarskiej kopalni:

-Bardzo się cieszę, że po kilku latach starań udało się sfinalizować tę sprawę. Nie tylko szyb "Julian I" będzie należał do miasta, ale także działka wokół oraz droga dojazdowa. Teraz pozostaje zaplanować, jak wyeksponować tę pozostałość, co jeszcze zrobić, by uczynić to miejsce atrakcyjnym nie tylko dla mieszkańców, ale też dla turystów. Przydatne będą pozyskane środki w kwocie ponad 4 milionów złotych – mówi Sława Umińska-Kajdan, Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Prezydent dodaje, że nie ma jeszcze konkretnego planu na zagospodarowanie wieży i terenu wokół niej.

-Mnie marzyłoby się to, by ten symbol ubogacić. Żeby nie była to atrakcja, którą odwiedza się jednorazowo. Marzy mi się, żeby było to miejsce często odwiedzane. Nie tylko przez mieszkańców, ale także turystów. W związku z tym podstawową funkcją musi być wieża widokowa, a czy powstanie wokół punkt gastronomiczny czy inne atrakcje? Będziemy zastanawiać się, planować i analizować różne możliwości – dodaje Umińska-Kajdan.

Informacja dotycząca wieży szybowej spotkała się z dużym zainteresowaniem internautów. Miasto zapytało w sieci, co mieszkańcy sądzą o zagospodarowaniu tej przestrzeni. Można dzielić się pomysłami pod postem dedykowanym temu zagadnieniu:

31 stycznia 2020 roku z kopalni Piekary wyjechała symboliczna ostatnia tona węgla. Od kilku lat trwa wyburzanie infrastruktury. Jednak od początku było wiadomo, że jedna z wież zostanie zachowana.