Woda z kopalni… z sokiem? Tak, mogą z niej korzystać górnicy

Autor: w dniu 2023-07-07

Źródło wysoko zmineralizowanej wody znajduje się… w śląskiej kopalni. Ma dobre właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm.

Uzdatniona woda, wysoko zmineralizowana i pompowana z głębokości ponad 400 metrów pod ziemią może gasić pragnienie górników z ruchu Ziemowit Kopalni Piast-Ziemowit. Trafia też często do mieszkańców Lędzin.

Woda z kopalni Ziemowit

Stacja uzdatniania wody została oddana do użytku już w 1982 roku, a punkt odbioru wody pitnej powstał w 2012 roku. Źródło ma wiele składników mineralnych, mówi się że około 800 miligramów na decymetr sześcienny. Zawiera też takie pierwiastki jak m.in. sód, magnez czy wapń.

FOT: PGG

Woda spełnia większość wymogów

Woda jest dostępna w sieci wodociągowej ruchu Ziemowit i objęta stałą kontrolą przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach. Pracownicy kopalni mogą ją czerpać aż z 8 kranów, z wodą gazowaną, z wodą niegazowaną i z wodą z sokiem.

W tamtym roku zabutelkowano już 37 tysięcy sztuk o pojemności 330 ml. Butelki nie trafiły jeszcze na rynek, ponieważ przeznaczone są do celów promocyjnych i wewnętrznych PGG S.A. Warto wspomnieć, że kopalnia w śląskich w Lędzinach jest jedną z niewielu tak bogatych w słodką wodę. Wpływ na to mają w dużym stopniu warunki hydrogeologiczne i geologiczne.

Woda mineralna z kopalni "Ziemowit" w Lędzinach była prawdziwym przebojem podczas Szczytu Klimatycznego COP 24.

Oprac. Opracowanie: Jakub Krzysiak, Jacek Szlęk