Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wskazówki pomogły. Seniorzy nie dali się oszukać

Autor: w dniu 2023-12-09

Oszuści szukają okazji, by nabrać nieświadome ofiary, którymi w większości są seniorzy. Tym razem fortel się nie udał, a potencjalne ofiary zachowały zimną krew w obliczu zagrożenia.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i w odpowiedzi na policyjne ostrzeżenia, modyfikują swoje działania.

Seniorzy rozpoznali, że to oszustwo

Na numer alarmowy wpłynęło ostatnio, jak informuje tyska policja, 5 zgłoszeń o bardzo podobnej treści. Seniorzy z Tychów, po przeprowadzonej rozmowie telefonicznej zorientowali się, że mogą mieć do czynienia z oszustami.

Najpierw otrzymali telefon rzekomo z poczty, że pojawi się u nich kurier z przesyłką poleconą. Chwile później z seniorami kontaktowała się osoba podająca się za policjanta, przedstawiając się imieniem i nazwiskiem oraz podając "numer służbowy".

Rzekomy policjant, jak opisują prawdziwi mundurowi, zadawał pytania: Czy kontaktowała się z Tobą osoba, podająca się za pracownika poczty lub listonosza? Czy posiadasz w domu pieniądze lub kosztowności? Czy jesteś teraz sam w domu? Dodawał, że senior może paść ofiarą oszustwa i przez współpracę z Policją może pomóc w złapaniu i zatrzymaniu sprawców. Oczywiście na czas prowadzonych czynności najlepiej, aby przekazał wszystkie posiadane pieniądze, które zostaną zwrócone po zatrzymaniu sprawców.

Seniorka przechytrzyła fałszywych policjantów

Tyscy seniorzy wykazali się jednak rozsądkiem i stosując się do policyjnych ostrzeżeń, natychmiast zakończyli rozmowę, nie podając żadnych informacji, które mogłyby być wykorzystane przez oszustów.