Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wspólny bilet wystartował. Co to oznacza dla podróżnych?

Autor: w dniu 2024-03-01

W piątek, 1 marca w Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii wystartował wspólny bilet Kolei Śląskich, GZM i Polregio, który w ofercie KŚ nosi nazwę Taryfa Max Bilet.

Jest wspólny bilet Kolei Śląskich, GZM i spółki Polregio. Póki co jest to swoisty pilotaż, ale niewykluczone, że później będą wykonywane dalsze kroki ku ściślejszej współpracy kilku instytucji odpowiedzialnych za transport publiczny w regionie

-Na jednym bilecie można podróżować wszystkimi środkami transportu publicznego na terenie metropolii. Począwszy od roweru, poprzez autobus, trolejbus, tramwaj i pociągi dwóch przewoźników – Kolei Śląskich i Polregio. Ten pilotaż, zakładamy, będzie trwał do końca roku, potem zastanowimy się, jak kontynuować współpracę – mówi Grzegorz Kwitek z zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Co do samego biletu… Jest to bilet 30-dniowy, który pozwala w granicach metropolii korzystać z oferty trzech przewoźników. To kolejne ważne wydarzenie w kalendarium przewoźnika. W poniedziałek podpisano umowę na rozbudowę zaplecza technicznego przy ul. Raciborskiej w Katowicach, w czwartek Województwo Śląskie zamówiło 22 nowe pociągi, z których będą korzystały KŚ, a w piątek wystartował wspólny bilet w Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii.

– Pasażerowie mają do wyboru cztery imienne bilety miesięczne – Taryfę Max Bilet Kolei Śląskich oraz ich odpowiedniki – 30-dniowe Metrobilety GZM. Za najtańszy bilet na jedno miasto pasażerowie zapłacą 119 zł, za bilet na dwa miasta 149 zł, za trzy do sześciu sąsiadujących ze sobą miast 189 zł, a za bilet sieciowy 249 zł. Dodatkowo, funkcjonuje jeden bilet 24-godzinny – Metrobilet 24h w cenie 24 zł. Bilety można kupić w kasach biletowych, biletomatach, pociągach Kolei Śląskich oraz w aplikacjach biletowych. – Ceny biletów są takie same, ale w przypadku zakupu w Kolejach Śląskich, pasażerowie mają do dyspozycji pełny wybór ustawowych zniżek wyjaśnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Przedstawiciele Metropolii podkreślają, że wspólny bilet oznacza znacznie łatwiejsze podróżowanie po miejscowościach województwa śląskiego.

– Porozumienie przewoźników oznacza dla pasażerów większą elastyczność i łatwość w podróżowaniu po Metropolii. Wystarczy jeden bilet, z którym możemy wybierać najszybsze dostępne połączenia i dogodne przesiadki wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. – Pilotaż pogłębionej integracji potrwa do końca roku. Mam nadzieję, że po jego zakończeniu uda nam się rozszerzyć porozumienie o kolejne bilety. Już teraz dziękuję władzom województwa i kolejowych spółek za otwartość i gotowość do rozmówdodaje Karolczak.