Wstrząs w KWK Ruda. Był silnie odczuwalny na powierzchni

Autor: w dniu 2024-11-18

Zabujało budynkami w regionie. Jego skutki odczuli mieszkańcy Rudy Śląskiej. O szczegółach informuje dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.

Wstrząsy w kopalniach to zjawiska sejsmiczne, które występują w wyniku dynamicznego przemieszczenia się mas skalnych w rejonach górniczych. Są one często wynikiem działalności wydobywczej, kiedy to naprężenia w skałach osiągają krytyczny poziom i dochodzi do ich gwałtownego rozładowania. Wstrząsy te mogą mieć różną siłę i skutki — od niewielkich, niemal niewyczuwalnych, po silne wstrząsy przypominające trzęsienia ziemi, które mogą prowadzić do poważnych zniszczeń i stanowić zagrożenie dla górników. Dziś doszło do zdarzenia, które było mocno odczuwalne na powierzchni.

Wstrząs w KWK Ruda. Wydobycie wstrzymane

Silny wstrząs miał miejsce w kopalni "Ruda" ruch "Halemba". Doszło do niego – jak informuje WUG – na poziomie tysiąca metrów. Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego przekazał, że wstrząs miał siłę jeden razy dziesięć do siódmej dżula.

W porę wycofano załogę – obyło się też bez skutków w wyrobisku. Ściana została zatrzymana – do czasu zebrania się kopalnianego zespołu do spraw zagrożeń.