Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wybory do Europarlamentu. Kto z naszego regionu z mandatem?

Autor: w dniu 2024-06-10

Koalicja Obywatelska wygrywa w wyborach do Europarlamentu. Za nią Prawo i Sprawiedliwość, zaś na ostatnim stopniu wyborczego podium Konfederacja. Kto z naszego regionu będzie reprezentował Polskę?

Polacy wzięli udział w wyborach do Europarlamentu. Jak prezentują się wyniki uzyskane przez poszczególne partie? Wedle danych podanych przez Państwową Komisję Wyborczą Koalicja Obywatelska uzyskała 37,1 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość 36,2 proc., Konfederacja 12,3 proc., Trzecia Droga 6,9 proc. i Lewica 6,3. Jacy przedstawiciele poszczególnych partii z naszego województwa będą zasiadać w europarlamentarnych ławach?

Wybory do Europarlamentu. Kto z naszego regionu może liczyć na mandat?

Kto dostanie się do Europarlamentu z województwa śląskiego? Jeśli wyniki się nie zmienią, to z naszego regionu – z list Koalicji Obywatelskiej będzie to trzech europosłów. To lider śląskiej listy, Borys Budka, który w wyborach parlamentarnych został posłem i ministrem aktywów państwowych. Do Brukseli i Strasburga polecą też Mirosława Nykiel oraz Łukasz Kohut, do niedawna reprezentujący Lewicę. Mandat niemal na pewno otrzyma też Michał Gramatyka z Trzeciej Drogi.

W PiS najlepszy wynik osiągnął Patryk Jaki. Startował z drugiego miejsca i otrzymał 266 246 głosów. Druga – liderka listy Jadwiga Wiśniewska ma 145 218 głosów. Do Europarlamentu prawdopodobnie wróci też Dobromir Sośnierz z Konfederacji. Mandatu z województwa śląskiego nie otrzyma Lewica. Tym samym Maciej Konieczny, którego Lewica umieściła tu na liście kosztem Kohuta, nadal będzie posłem na Sejm.