Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wybory samorządowe w Gliwicach. Mieszkańcy zdecydowali

Autor: w dniu 2024-04-22

Katarzyna Kuczyńska-Budka zgłoszona przez KKW Koalicja Obywatelska obejmie funkcję prezydenta Gliwic.  W drugiej turze wyborów samorządowych otrzymała 50,56% głosów mieszkańców. 

Na Mariusza Śpiewoka, dotychczasowego zastępcę prezydenta miasta, zgłoszonego przez KWW Kolacja dla Gliwic Z. Frankiewicza – głosowało 49,44% gliwiczan.

Z danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że na Katarzynę Kuczyńską-Budkę oddano 24 520 głosów, a na Mariusza Śpiewoka 23 980 – mniej o 540.

"Moi Drodzy! Bardzo chciałabym Wam wszystkim podziękować. Dostaję mnóstwo komentarzy, wiadomości i telefonów – bardzo dziękuję! Zabieram się do pracy" – napisała w mediach społecznościowych Kuczyńska-Budka.

Do wyników wyborów odniósł się, starający się o urząd prezydenta, Mariusz Śpiewok. Za pośrednictwem mediów społecznościowych skomentował uzyskany przez siebie wynik.

"Po pierwsze – serdecznie dziękuję 23 980 osobom, które w II turze wyborów prezydenta Gliwic oddały na mnie swój głos. Dziękuję za Wasze zaufanie!" – napisał Śpiewok, zwracając się do tych, którzy oddali na niego głos.
Zwrócił się także do tych, którzy postanowili oddać głos na jego kontrkandydatkę, podkreślając, że wybory, określane mianem święta demokracji każdorazowo są okazją do zabrania głosu w sprawie "małej ojczyzny". Złożył też gratulacje Katarzynie Kuczyńskiej-Budce:
"Dziękuję także 24 520 wyborcom Katarzyny Kuczyńskiej-Budki – za to, że poszli na wybory, że wykorzystali swój głos i wsparli swoją kandydatkę. Wszystkim, którzy wspierali mnie w czasie kampanii, jeszcze raz z całego serca dziękuję! Gratuluję Pani Katarzynie wygranej i życzę sukcesów w zarządzaniu miastem. Mam nadzieję, że Gliwice nadal będą się rozwijać, a naszym mieszkańcom będzie się żyło coraz lepiej. To jest przecież w tym wszystkim najważniejsze" – napisał Śpiewok.

Frekwencja wyborcza w Gliwicach była 21 kwietnia o ponad 10% niższa niż w pierwszej turze wyborów i wyniosła 37,81%. Była też niższa od frekwencji w drugiej turze wyborów w województwie śląskim (41,93%) oraz w Polsce (44,06 %).

Nowo wybrana przez mieszkańców prezydent Gliwic oraz radni miejscy (wyłonieni w wyborach 7 kwietnia) rozpoczną pełnienie swoich obowiązków po złożeniu uroczystego ślubowania podczas sesji Rady Miasta.