Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wybrałeś się w podróż, ale paszport okazał się nieważny? Nowość w Katowice Airport

Autor: w dniu 2024-07-03

Paszport jest niezbędny podczas podróży w różne rejony świata. Nieraz jednak zdarza się, że dokument okazuje się nieważny, a procedury mogą okazać się zbyt rozłożone w czasie, by zdążyć z ich dopełnieniem. Jest na to sposób. Będą mogli z niego skorzystać ci, którzy wylatują z Katowice Airport.

W środę 17 lipca br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomi w Katowice Airport punkt wydawania paszportów tymczasowych. Zostanie on zlokalizowany na drugim piętrze ogólnodostępnej części terminalu pasażerskiego B. Czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.

Paszport tymczasowy – co należy zrobić, by go otrzymać?

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie paszportowym na katowickim lotnisku możliwe będzie w sytuacjach, kiedy:

  • utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
  • posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
  • pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdzi tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonane zostanie też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Można ją wnieść, tylko płacąc kartą płatniczą.